DATA i MIEJSCE URODZENIA - 03 grudnia 1860 roku w Szczecinie.

DATA i MIEJSCE ŚMIERCI - 06 września 1929 roku w Szczecinie.

 

Image

Martin Quistorp 1860-1929

 

MATKA - Wilhelmina Quistorp z domu Theune.

OJCIEC - Johannes Heinrich Quistorp.

RODZEŃSTWO - 3 siostry: Maria, Johanna, Luisa; 1 brat Heinrich (zginął tragicznie w 1880).

 

ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI - ....... . 
ŻONA - ....... .
DZIECI - ....... .

 

ADRES ZAMIESZKANIA - Szczecin, Falkenwalderstarsse 88 (Aleja Wojska Polskiego).

 

ŻYCIE / PRACA / AKTYWNOŚĆ - Martin Quistorp po śmierci ojca odziedziczył cementownię i kredownię na wyspie Wolin, dwie cegielnie i fabrykę cegieł szamotowych w północnej części Szczecina oraz wiele gruntów. Był właścicielem elektrowni, wodociągów, tartaku, zakładów budowlanych, ogrodniczych, winiarskich, mięsnych i licznych restauracji. Był również godnym kontynuatorem przedsięwzięć filantropijnych swojego ojca. Dopilnował, by stworzony przez jego ojca Quistorp Park (Park Kasprowicza) stał się uroczym miejscem rekreacji, po czym przekazał park miastu. W 1900 roku na wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskiego wybudował, wysoką na prawie 50 metrów, wieżę widokową - pomnik upamiętniający ojca. Martin Quistorp, tak jak jego ojciec, otaczał opieką socjalną pracowników swoich przedsiębiorstw. Finansował zakład dla sierot w Szczecinie, jedno liceum, sanatorium na terenie Lasku Arkońskiego, pensjonat dla dziewcząt, dom dla głuchoniemych i dom dla nauczycielek. W 1924 roku sprzedał władzom Szczecina działkę, na której w latach 1925-1927 został zbudowany gmach miejskiej administracji. Na tyłach gmachu, na działce podarowanej przez Martina Quistorpa, powstało miejsce rekreacji, Quistorp Aue (Jasne Błonia), które razem z Parkiem Quistorpa (Park Kasprowicza) i Eckerberger Wald (Laskiem Arkońskim) utworzyło zielony korytarz z centrum miasta aż do Puszczy Wkrzańskiej. 

 

OSTATNIE MIEJSCE SPOCZYNKU - Martin Quistorp zmarł na zapalenie płuc 6 września 1929 roku w szpitalu Bethanien. Żegnały go tłumy szczecinian wraz z burmistrzem Friedrichem Ackermannem, który pełnił wartę przy jego trumnie. Pochowany został na cmentarzu zakładu Bethanien w Szczecinie. Na stronie 15 e-publikacji Q002.: - nekrolog Martina Quistorpa - Pommersche Tagespost nr 212 z 1929 roku, - nagrobek Martina Quistorpa - Stettiner Abendpost nr 94 z 1930 roku.

 

GŁAZ UPAMIĘTNIAJĄCY Johannesa i Martina Quistorpa w Lubinie (informacje o nim również na stronie 14 e-publikacji Q001),

 

GŁAZ UPAMIĘTNAJĄCY Martina Quistorpa w Międzyzdrojach

 

Buki Quistorpa - pomniki przyrody w Międzyzdrojach

 

SZCZECIN - TRASA MIEJSKA - ŚLADAMI QUISTORPÓW
15.09.2008. miało miejsce otwarcie pierwszej trasy tematycznej po Szczecinie - TRASY MIEJSKIEJ - Śladami Quistorpów, która została zrealizowana przez Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Szczecin w ramach konkursu "Promocja turystyki wśród dzieci i młodzieży w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku". Zobacz zdjęcia z 2008 roku z otwarcia trasy.

 

W 2022 roku trasa Śladami Quistorpów została zaktualizowana

 

 
Szczecin - Ludzie i Miasto - wiek XIX, XX i XXI" to projekt, który trwa od 2005 roku, od początku działalności Stowarzyszenia Nasze Wycieczki i cały czas jest w trakcie opracowywania, dlatego w tekście mogą znaleźć się "wielokropki", które będą uzupełniane po znalezieniu, przeanalizowaniu i zweryfikowaniu materiałów źródłowych. ŹRÓDŁA: KSIĄŻNICA POMORSKA IM. STANISŁAWA STASZICA W SZCZECINIE, ARCHIWUM PAŃSTWOWE W SZCZECINIE i ZBIORY WŁASNE STOWARZYSZENIA NASZE WYCIECZKI.