Około 35 km przez MYŚLIBÓRZ - NAWROCKO - ROŚCIN - CZERNIKÓW - GOLENICE - CZÓŁNÓW - MYŚLIBÓRZ. Trasa lekka głównie mało ruchliwymi szosami, malownicze krajobrazy, zróżnicowany teren, górki i pagórki, jeziora, ciekawe miejsca. Wyjazd z Myśliborza z Rynku, kierujemy się trasą 23 na Dębno. Droga 23 jest dosyć ruchliwa, ale po chwili skręcamy w prawo do Nawrocka (za Wierzbnicą) na mniej uczęszczaną asfaltówkę. W NAWROCKU możemy obejrzeć kościółek, oraz zabudowę wiejską z końca XIX w. Następnie cofamy się do krzyżówki i ruszamy w kierunku Rościna

 

Rościn - pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1337 roku. Możemy tu zatrzymać się na dłużej ponieważ we wsi znajduje się kilka ciekawych zabytków – niestety większość w opłakanym stanie. M.in. znajdziemy tutaj kościół z XVIII wieku, kościół z XIII w. (zarośnięty pokrzywami), kompleks pałacowy z XVIII wieku oraz starodrzewy i pomniki przyrody.

 

Image
Rościn - wieża obserwacyjna

 

Z Rościna jedziemy drogą na Pniów i z Pniowa, skręcamy w prawo na CZERNIKÓW. Miejscowość typowo rolnicza (dawniej PGR). Znajduje się tu pałac zbudowany w stylu barokowym z 1850 roku oraz krajobrazowy park pałacowy. Stan pałacu jest zły. W parku dominują: lipa, buk, klon, dąb, największe to dąb "Dobromir" oaz buk pospolity o obwodzie pnia 410 cm. W centrum wsi znajduje się gotycki kościół z ciosów granitowych z XIII w., przebudowany pod koniec XIX wieku.

 

Z Czernikowa kierujemy się do Sarbinowa i dalej do wsi GOLENICE, największej w gminie Myślibórz. Początki osady sięgają X w. W Golenicach znajdują się: barokowy kościół z XVIII w., w nim renesansowy ołtarz z XVI w. z gotyckimi figurami z 1439 roku. Kościół można zwiedzić w czasie mszy w niedziele o godz. 9 i 12. We wsi znajduje się również zespół zabudowań dworskich z XVIII wieku. W pobliżu kościoła i pałacu znajduje się niewielki park o charakterze krajobrazowym z punktem widokowym na jezioro Golenicko - Dobropolskie. Drzewostan 70 - 130 lat, m.in. jesiony wyniosłe, cisy, platany, buk pospolity odmiany purpurowej, kasztanowce białe.

 

Image
Golenice - kościół

 

Z Golenic wyjeżdżamy drogą na Kierzków i po kilkuset metrach skręcamy w prawo na Kruszwin (niestety brak oznaczenia – skręt znajduje się przed kompleksem ogrodów działkowych – jedyny drogowskaz to tablica “produkcja pasz Kruszwin”). Po przejechaniu ok. 2 – 3 km znajdziemy zjazd w lewo w polną drogę (pierwsza polna droga w lewo jaką napotkamy) i kierując się na północ nie skręcając na krzyżówkach, dojedziemy do asfaltowej szosy 128 w pobliżu wsi Tarnowo, na której skręcamy w prawo w kierunku Otanowa. Przed Otanowem dojedziemy do krzyżówki, skręcamy w prawo na Myślibórz (dla amatorów kąpieli za Otanowem znajduje się czyste jeszcze jezioro Chłop). W drodze do Myśliborza mijamy wieś CZÓŁNÓW, w której warto zobaczyć pozostałości kościelnej, drewnianej wieży.

Image
Czółnów - wieża kościelna

Na temat samego kościoła informacji brak. Z Czółnowa przez Dąbrowę dojedziemy do Myśliborza.

Image
Myślibórz, fot. 2005.

 

Image
Myślibórz (Soldin), fot. 19??.

Komentarze  

0 #10 Ania 2023-04-27 21:33
Drewniana wieża jest już od dawna wyremontowana. Nie jest już widoczny szachulcowy szkielet, bo została obłożona deskami. Teren wokół uporządkowano. Uwidoczniono fundamenty kościoła i ewangelicki cmentarz.
Cytować
0 #9 wyktor 2014-08-29 19:05
ma ktoś zdj pałacu z wsi Pniów nie moge nigdzie znaleźć teraz to kompletna ruina
Cytować
0 #8 Gość 2012-04-20 17:19
Jeśli ktoś posiada pocztówke z Nawrocka z widokiem na pałac to bardzo proszę o wklejenie:)
Cytować
0 #7 Paweł 2010-06-20 18:39
mieszkam w Golenicach i jestem z tego dumny
Cytować
0 #6 Gość 2007-10-17 03:25
mieszkałam tam pare lat super klimat i piekne zabytki oraz widoki . z chęcią pojechalabym tam na wycieczke.
Cytować
+1 #5 Gość 2007-08-25 16:35
Mam pocztówkę z Nawrocka, na której jest pałac
Cytować
0 #4 Gość 2007-07-10 09:09
\"operatorzy\" to my- uzytkownicy, jak cos wiesz o tej wiosce fajnego to napisz w komentarzach albo bezpośrednio napisz do administratora naszych wycieczek na adres : , a na pewno to umieszczą na stronie i jeszce napiszą kto przysłał, jak będziesz chciał. pa
Cytować
0 #3 Gość 2007-07-10 05:56
dlaczego operatorzy tej strony niewspomnieli nic o czernikowie ja uważam ,że czerniklow jest fajna wioską ptrocze o napisanie czegos więcej a nie tylko o palacu
Cytować
0 #2 Gość 2007-05-29 12:06
zajefajne zdjecia tylko szkoda ze bez opisu
Cytować
0 #1 Gość 2006-11-23 09:36
niezłe fotki a macie fotke pałacu nawrockiego
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież