nadesłał :: Stanisław Pluciński
POŁUDNIE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO: Mieszkowice - Kamionka - Białęgi - Goszków - Witnica - Gądno - Moryń - Bielin -Wierzchlas - Mieszkowice
długość trasy ok. 40  km
Z Mieszkowic udajemy się drogą nr 41734 po przejechaniu 4 km dojeżdżamy do Kamionki. Miejscowość jest częścią gospodarstwa rolno - hodowlanego w Bielinie. Najstarsza budowla w Kamionce pochodzi z 1840 r. zamieszkiwali ją przedwojenni właściciele wsi. Obecnie znajduje się tam kaplica. Budynek otoczony jest parkiem podworskim z ciekawymi okazami roślin.
 
Image
Kamionka
 
Następnie leśnymi drogami Nadleślnictwa Mieszkowice opuszczamy gminę i po przejechaniu 10 km znajdujemy się w Białęgach gm. Chojna. Godny odwiedzenia jest tu kościół, obecnie w odbudowie. Powracamy do gm. Mieszkowice drogą nr 41723, po przejechaniu 5 km wjeżdżamy do Goszkowa. Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych o miejscowości pod nazwą Gostow pochodzi z 1333 r. We wsi znajduje się zabytkowy kościół, jego początki sięgają XIII w., który został rozbudowany w wieku XIX. Do dziś zachowały się pierwotne portale, część okien i blendy w szczycie wschodnim. Wieżę dobudowano w 1893 r. Dalej udajemy się drogą krajową 31, opuszczając gminę Mieszkowice do Witnicy Chojeńskiej gm. Moryń. W Witnicy znajduje się park, w którym występują unikatowe gatunki drzew. Kościół parafialny pochodzi z 1337r. Jest to budowla halowa z kostki granitowej z końca XII w. Wewnątrz znajduje się dobrze zachowany barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica z 1598 r. Malowidła na stropie z 1713 r.  Bardzo cenna jest renesansowa brama cmentarna z XVI \ XVII w. o bogato dekorowanym szczycie. Znajdujący się we wsi pałac renesansowy spłonął kilka lat temu.  Zachowała się brama wjazdowa z herbem (ręka z pierścieniem) i zabudowania gospodarcze z XIX w. Koło Witnicy zachowało się grodzisko z VII - XII w. Następnie udajemy się w stronę Gądna. Jest to znana miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Morzycko.

 

Image
trasa

 

Objeżdżając ten akwen wodny, który należy do najgłębszych w województwie zachodniopomorskim, docieramy do Morynia. Perłą tego miasta jest XIII wieczny romański kościół z granitu z rzadkim w Polsce ołtarzem z kostki granitowej oraz wzniesioną w XV w. wolno stojącą wieżą z przejazdem. Średniowieczne centrum o elipsowatym kształcie otacza wieniec murów obronnych. Z Morynia udajemy się do oddalonej 6 km wsi Bielin. Zabytki Bielina: Pałac barokowy z drugiej pół. XVIII w. kościół końca XV w. zbudowany został z kamieni narzutowych i cegły, przebudowano go w XVII w. Dzwony z 1518 r i 1617 r. na wyposażeniu jest kielich mszalny z 1325 roku. Jest tu park z cennymi starym drzewostanem. Aktualnie miejscowość znana jest przede wszystkim ze stadniny koni. Następnie opuszczając gminę Moryń wjeżdżamy po przejechaniu 3 km do Wierzchlasu gm. Mieszkowice. Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych pod nazwą Varkrawold pochodzi z 1333 r. Na początku wieś znajdowała się w rękach niemieckich książąt Schliffen. Godny obejrzenia jest tu barokowy kościół z 1730 roku o wieży ryglowej z latarnią. W oknach znajdują się zabytkowe witraże, drzwi i okna pochodzą z XVIII w. We wsi znajduje się też duży ok. 15 ha park podworski z bogatym drzewostanem z XVIII w. Opuszczając Wierzchlas udajemy się drogą krajową 31 w stronę Mieszkowic, do miasta wjeżdżamy ścieżką rowerową niedawno oddaną do użytku.

Image
Mieszkowice - Baszta Prochowa

W Mieszkowicach warto obejrzeć: mury obronne z XIII/XIV w., kościół mariacki z XIII/XIV w., budownictwo ryglowe z XIX w., ratusz XIX w., pomnik Mieszka I odsłonięty w 1965 r., głaz pamiątkowy na cmentarzu komunalnym.

 

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia południa naszego województwa są to tereny nie do końca rozpoznane, które naprawdę warto zobaczyć.

Komentarze  

0 #5 Gość 2007-03-22 08:02
Gmina Mieszkowice bogata jest w walory turystyczne i zabytki historyczne.Nap rawdę warto tu przyjechać.ZAPR ASZAM serdecznie!!!
Cytować
0 #4 Gość 2006-11-27 09:59
Na taką wycieczkę warto się wybrać latem z namiotami i wędkami.Ok. 2-3km za Bielinem w kierunku Morynia,po prawej stronie jest fajne jeziorko,czyste z plażą,bogate w ryby.W nocy cisza i spokój.Pozdrawi am.Jack.
Cytować
0 #3 Gość 2006-11-02 07:31
autorowi artykułu wpełni udało się opisać piękno tych okolic!!!zgadza m się z nim zupełnie i winszuje mu tak udanego rajdu.moje gratulacje!!!
Cytować
0 #2 Gość 2006-10-30 07:28
Pozdrawiam franek.Dzięki za komentarz
Cytować
0 #1 Gość 2006-07-26 17:07
w pełni zgadzam sie z ostatnim zdaniem! A wycieczka super opisana
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież