We wsi Gąsawa, ostatniej miejscowości na trasie kolejki wąskotorowej, wyruszającej ze Żnina, znajduje się unikatowy modrzewiowy kościół, zbudowany około 1625 roku przez kanoników regularnych z Trzemeszna.

Image
fot. 1
 
Współrzędne:
52°46'07.2"N 17°45'21.5"E
52.768662, 17.755984
 
Do czasów obecnych zachowało się zabytkowe malarstwo ścienne z różnych okresów, przedstawiające miedzy innymi postacie wielu świętych - Augustyna (patrona założycieli świątyni), Katarzyny, Barbary, Szczepana, Wawrzyńca , Tomasza, Piotra, Pawła, Magdaleny, Dawida, Cecylii., sceny biblijne -  Sąd Ostateczny, cierpienia Hioba, zmartwychwstanie Jezusa, sceny z życia patrona kościoła - św. Mikołaja i wiele innych.

 

Image
fot.2
 
Przetrwały również liczne drewniane rzeźby barokowe, pięć ołtarzy, ambona, późnorenesansowe baptysterium z elementami barokowymi oraz dobudowana w 1817 r. murowana rotunda z ruchomą szopką.

Image
fot. 3

Image
fot. 4

Przy kościele obejrzeć można drewnianą dzwonnicę z XVIII / XIX wieku, kamienną figurę Matki Boskiej z 1866 roku i plebanię z około 1815 roku.
 
Zwiedzanie jest możliwe za zgodą księdza proboszcza, który służy wyczerpującymi informacjami na temat historii obiektu i prowadzonych w nim prac konserwatorskich.

Image
fot. 5

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież