W centrum starego miasta w Lubece (Altstadt Lübeck) warto zobaczyć Kościół Mariacki. Jest najwyższym na świecie kościołem ceglanym i posiada największe na świecie organy.

 

Image
sklepienie nawy głównej na wysokości 38,5 metra

 

Image
organy

Image
fot. grudzień 2011
 
Budowę kościoła zapoczątkowała rada miejska i kupcy lubeccy około 1200 roku. Pierwotnie świątynia wybudowana była z cegły w stylu romańskim. W 1251 rozpoczeto przebudowę w stylu gotyckim. Miał powstać kościół jednonawowy, ale w trakcie pracy projekt rozrósł sie do obecnych rozmiarów. Sklepienie żebrowe wieńczy nawę główną na wysokości 38,5 metra, a cały kościół ma 125 metrów. Wieści o imponującej ceglanej budowli szybko rozeszła sie po Europie. W krajach nabałtyckich stała się wzorem.

Image
drzwi boczne

Image
fot. grudzień 2011

Image
fot. grudzień 2011
 
W 1942 roku Kościół został poważnie zniszczony podczas nalotu brytyjskiego. Stało się to w nocy poprzedzającej Niedzielę Palmową. Zniszczona została wieża południowa i dzwony, które rozbiły się o posadzkę. Pozostawiono je jako niemą pamiątkę wojny.

Image
fot. grudzień 2011

Odbudowę kościoła rozpoczęto w 1947 roku. Odsłonięto wtedy gotyckie freski zabiałkowane w okresie baroku i stworzono miejsce otwate na świat.

Image
wystawa poświęcona historii kościoła i historii muzyki

Kościół można zwiedzać:
od 1 kwietnia do 3 października - codziennie od godz. 10 do 18
od 4 do 31 października od godz. 10 do 17
od 1 listopada do 31 Marca od godz. 10 do 16

Bilety - dorośli 2 Euro.
 

Image
zegar astronomiczny

 

Image
kaplica tańca śmierci

 

Image
siedzący diabełek


Przechadzając się wzdłuż naw możemy zobaczyć: 14 złamanych krzyży Güntera Ueckera, kaplicę listów, kaplicę dzwonnicy, wystawę poświęconą historii kościoła i historii muzyki, drzewo lichtarzowe, kaplicę tańca śmierci, zegar astronomiczny i ołtarz antwerpski. Tablice informacyjne w dwóch językach - niemieckim i angielskim.

Image
14 złamanych krzyży Güntera Ueckera

 

Image
fot. grudzień 2011

 

Image
fot. grudzień 2011


zobacz zdjęcia z Jarmarku Bożenarodzeniowego (Weihnachtsmarkt) w Lubece z 27.11. - pierwszej niedzieli adwentu w 2011 roku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież