W miejscowości Wenecja koło Żnina przebiega trasa kolejki wąskotorowej Żnin-Gąsawa. Bezpośrednio w sąsiedztwie stacyjki kolejowej mieści się skansen parowozów, wagonów i innych pojazdów przeznaczonych dla torów o szerokości zaledwie 600 mm. Jest to największa w Europie kolekcja tego typu.
 
Image
fot. 1
 

 Współrzędne:
52°47'54.2"N 17°45'03.7"E
52.798387, 17.751035

 

W jej skład wchodzi miedzy innymi 17 parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, a kilka z okresu I wojny światowej) i ponad 60 innych pojazdów szynowych - lokomotyw spalinowych, drezyn motorowych i ręcznych, wagonów służących do przewozu różnych towarów - wózków leśnych, wagoników węglarki, wagonu cysterny i wagonów osobowych.

 

Image
fot. 2


Ekspozycja, cytując za jej autorami, prezentowana jest w formie "dużego dworca małej kolejki". Pojazdom towarzyszy infrastruktura techniczna wykorzystywana przy obsłudze kolei wąskotorowych: różnego rodzaju rozjazdy, zwrotnice, rogatki z domkiem dróżnika, obrotnica z 1908 roku, żuraw wodny do przewozów.

Image
fot. 3

 

W zabytkowej poczekalni można wysłać korespondencję i widokówki z oryginalnym datownikiem oraz nabyć pamiątki i wydawnictwa o tematyce kolejowej.

Do muzeum można dojechać kolejką wąskotorową ze stacji Żnin (kierunek Gąsawa), możliwy transport rowerów.

Czynne codziennie:
- w sezonie turystycznym od maja do października
  w godz. od 9:00 do 18:00,
- poza sezonem od listopada do kwietnia
  w godz. od 10:00 do 14:00.
Muzeum może być otwarte w innych godzinach po wcześniejszym zgłoszeniu i rezerwacji.

Blisko: WOLSZTYN

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież