W 1908 roku obecny Park Kasprowicza został oficjalnie podarowany mieszkańcom Szczecina. W 2021 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki, po opracowaniu e-publikacji o Parku Kasprowicza, wyszło z inicjatywą, by mieszkańcy Szczecina w parku utworzonym przez Quistorpów postawili głaz z napisem 'QUISTORP'. Działania zostały rozpoczęte w 2022 roku. Ostatecznie głaz został posadowiony w Parku Kasprowicza w Szczecinie, przy alei Fałata, pomiędzy Pomnikiem Czynu Polaków a Teatrem Letnim 25.03.2025 roku a 27.06.2025 o godzinie 12:00 odbyło się uroczyste odsłonięcie inskrypcji 'QUISTORP'.

 

Inicjatywa i sukces postawienia głazu z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie to efekt czterech lat działań Stowarzyszenia Nasze Wycieczki: pisania wniosków, zbierania dokumentacji, opinii i zgód, tworzenia rysunków i wizualizacji, przejechania setek kilometrów i poświęcenia wielu godzin na znalezienie odpowiedniego głazu, koordynacji wszystkich etapów przedsięwzięcia – transportu głazu i wykonania inskrypcji, montażu tablicy informacyjnej i aplikacji grafiki oraz organizacji i przeprowadzenia uroczystości odsłonięcia.

 

Postawiony w parku głaz nie jest pierwszym głazem proponowanym w celu upamiętnienia, zmieniały się również lokalizacje. Pomysł postawienia głazu w tym miejscu, między Pomnikiem Czynu Polaków a Teatrem Letnim, został zaproponowany ze względu na ścieżkę rowerową, która pojawiła się wzdłuż jednej strony alei, po remoncie ulicy Fałata zrealizowanym w I połowie 2025 roku. Pierwszy głaz brany pod uwagę w celu upamiętnienia znalazł Miejski Konserwator Zabytków Pan Michał Dębowski na budowie przy ulicy Nehringa. Głaz ten miał ładne lico, które nadawało się idealnie do zrobienia inskrypcji. Stowarzyszenie rozpoczęło więc starania o przekazanie głazu i otrzymało zgodę na jego zabranie, ale okazało się, że głaz z Nehringa jest zbyt mały do Parku Kasprowicza. W przyszłości będzie upamiętniać Jerzego Giergielewicza (1925 - 2012) – z zawodu lekarza neurologa, pracownika PAM i Szpitala Kolejowego w Szczecinie, a z zamiłowania fotografa, krajoznawcę, przyrodnika i archeologa – i zostanie postawiony nad jeziorem Świdwie.

 

Szukając głazu dla Quistorpów Stowarzyszenie wyszło poza Szczecin i w 2024 roku znalazło odpowiednich rozmiarów głaz w Mostach, pod Goleniowem. Miał kształt sześcianu i przez wiele miesięcy czekał zarezerwowany w Fabryce Kruszyw, ale gdy przyszedł ten dzień, kiedy można było głaz przetransportować do Szczecina, okazało się, że został “w nocy skradziony”. Nie pozostało więc nic innego tylko szukać dalej. Gdy w Zakładzie Kruszyw Niesporowice koło Barlinka zobaczyliśmy głaz, który kształtem  przypomina  serce, wiedzieliśmy, że jest to koniec poszukiwań. Głaz ma 1,8 m wysokości, 2,6 m szerokości i 7 m obwodu w najszerszym miejscu i dobrze komponuje się w wybranej dla niego lokalizacji. Cieszymy się, że w Parku przekazanym mieszkańcom Szczecina przez Martina Quistorpa, będzie coś, co upamiętnia darczyńców, w najlepszy chyba z możliwych sposobów. Tak duży i charakterystyczny głaz stanie się ważnym punktem trasy miejskiej - Śladami Quistorpów. 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, których pomoc i praca przyczyniły się do sukcesu projektu „Głaz Quistorp w Parku Kasprowicza w Szczecinie”. Podziękowania kierujemy do:

  • Pani Alicji Witkowskiej za nieustające wsparcie, kwerendę i odkrycie artykułu z 1908 roku, (w którym mowa jest o postawieniu głazu)  i wszystkich osób, które Panią Alicję Witkowską darzą życzliwą pamięcią.
  • Pani Katarzyny Zwierzewicz i Pani Izabeli Strzeleckiej z działu Pomorzoznawczego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie za miłą współpracę i pomoc w kwerendzie.
  • Pana Michała Dębowskiego za znalezienie pierwszego głazu przy ulicy Nehringa, wspólne szukanie i znalezienie najlepszej lokalizacji, dalszą pomoc w ustaleniu szczegółów oraz wsparcie inicjatywy.
  • Pani Marty Safader-Domańskiej za poparcie inicjatywy, wspólne szukanie i znalezienie najlepszej lokalizacji, cenne wskazówki i pomoc w doprowadzeniu tej inicjatywy do końca.
  • Pana Tytusa Wołoszyna za pomoc w ocenie głazu z ul. Nehringa.
  • Przedstawicieli i pracowników podmiotów, które pozytywnie opiniowały nasz wniosek do Urzędu Miasta.
  • Potomków rodziny Johannesa Quistorpa, od których otrzymaliśmy listy ze słowami wsparcia w naszych działaniach.
  • Pani Bogdany Kozińskiej za cenne wskazówki merytoryczne do e-publikacji „QUISTORP — RODZINA SZCZECIŃSKICH FILANTROPÓW”.
  • Pani Anny Porchawki-Mulickiej za pomoc w tłumaczeniu na język niemiecki drugiej na nowo opracowanej i zaktualizowanej w czerwcu 2025 roku e-publikacji „QUISTORP — RODZINA SZCZECIŃSKICH FILANTROPÓW” oraz Pani Marii Hann i Pani Róży Wojciechowskiej za tłumaczenie pierwszej wersji, opublikowanej w 2021 roku, a także wszystkim osobom, które pomogły znaleźć w tekście miejsca wymagające korekty.
  • Pani Małgorzaty Baj i pracowników Wydziału Inwestycji UM Szczecin za włączenie głazu w inwestycję remontu ulicy Fałata i wsparcie.
  • Pani Anny Stępień i Pani Agaty Piotrowskiej z Wydziału Kultury UM w Szczecinie za miłą współpracę.
  • Pana Jacka Kowalskiego za pomoc i udział w realizacji pierwszych projektów w latach 2007-2008, tj. „Spotkań Kulturalno-Turystycznych „Quistorp” i pierwszej miejskiej trasy tematycznej „Śladami Quistorpów”.
  • Pani Joanny Wojteckiej za zaprojektowanie nowej lokalizacji, której zmianę wymusiło wytyczenie drogi rowerowej przy ulicy Fałata.
  • Pana Wiesława Furtaka i pracowników jego firmy za sprawne przeprowadzenie posadowienia głazu i inne prace z nim związane.
  • Pana Jerzego Koszyka i pracowników Zakładu Kruszyw Niesporowice za pomoc w znalezieniu głazu odpowiednich rozmiarów.
  • Pana Bartłomieja Sromka, operatora dźwigu z firmy "Ciesiółka".
  • Pana Piotra Hamerlika, liternika kamieniarza, za pomoc w ocenie głazu z Niesporowic i wykucie inskrypcji.
  • Pana Zbigniewa Jakobsche i pracowników Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Cuma” za wspólne przeprowadzenie uroczystości zakończenia inicjatywy.
  • Wszystkim, którzy poparli naszą inicjatywę, wpłacając 1,5% podatku na numer KRS: 0000244784.

 

Przebieg inicjatywy przedstawiamy chronologicznie:

 

27.06.2025 - relacja z odsłonięcia

 

27.06.2025 - listy z podziekowaniami od rodziny Johannesa Quistorpa

 

25.03.2025 w Parku Kasprowicza został posadowiony 17,5 tonowy głaz, który będzie upamiętniać rodzinę Johannesa Quistorpa, założenie przez nich parku i przekazanie (w 1908 roku) parku mieszkańcom Szczecina. Głaz został zakupiony i przetransportowany z Zakładu Kruszyw Niesporowice koło Barlinka, około 110 km od Szczecina. Ma około 180 cm wysokości, 260 cm szerokości, obwód mierzony w najszerszym miejscu 700 cm i kształtem przypomina serce.

 

Park Kasprowicza w Szczecinie, fot. 25.03.2025, SNW - wiecej zdjęć TUTAJ  

 

2025_marzec - 11 marca okazało się, że zniknął głaz z Fabryki Kruszyw w Mostach, który był zarezerwowany w celu upamiętnienia rodziny Quistorpów. Według pracowników fabryki został skradziony z miejsca składowania wraz z innymi dużymi głazami. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki od razu rozpoczęło poszukiwania nowego głazu. 12.03. udało się znaleźć odpowiedni głaz 110 km od Szczecina.

 

Głaz ma około 180 cm wysokości, 260 cm szerokości, obwód mierzony w najszerszym miejscu 700 cm, waży 17,5 tony i kształtem przypomina serce, fot. 12.03.2025, SNW

 

2024_wrzesień - Nowa (ostateczna) lokalizacja głazu 'QUISTORP' w Parku Kasprowicza w Szczecinie - INICJATYWA postawienia głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie nabrała tempa. Miasto Szczecin dołączyło prace związane z postawieniem głazu do planowanego remontu ulicy Fałata, podjęto ostateczną decyzję o lokalizacji posadowienia głazu pamiątkowego i ogłosiło konkurs na zamówienie publiczne. Firmy budowlane mogą składać oferty do 04.10.2024. W ogłoszeniu można przeczytać: Termin wykonania prac - 7 miesięcy od dnia zawarcia umowy, co oznacza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to głaz z napisem QUISTORP zostanie postawiony do połowy 2025 roku.

 

Ostateczna lokalizacja posadowienia głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie, fot. 24.09.2024, SNW

 

2024_ lipiec
W drugiej połowie 2024 roku jest planowany remont ulicy Fałata, alei w Parku Kasprowicza przy której ma stanąć pamiątkowy głaz. Trzeba więc było szybko znaleźć sposób, by dwa lata społecznych działań mogło zakończyć się uroczystym otwarciem. Pojazdy, którymi ma być transportowany i wyładowywany wielotonowy głaz nie będzie mógł wjechać na parkową aleję po jej remoncie, dlatego bardzo cieszymy się z pomysłu  Ogrodnik Miejskiej Pani Marty Safader-Domańskiej, by Wydział Inwestycji UM Szczecin działania związane z postawieniem głazu dołączył do zakresu prac przyszłego wykonawcy planowanego remontu ulicy Fałata.

 

2024_ maj
Na początku roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki złożyło do Urzędu Miasta Szczecin ofertę "Postawienie w Parku Kasprowicza w Szczecinie głazu upamiętniającego rodzinę Quistorpów" do Otwartego Konkursu Ofert nr BDO/KK/024/055 "Przygotowanie i realizacja imprez, wydarzeń, przedsięwzięć i działań w zakresie kultury w Szczecinie w 2024 roku". Obowiązkowy wkład własny (10 % kosztów) pochodziłby z otrzymanego 1,5 procenta. Ocena merytoryczna oferty została dokonana przez Komisję Konkursowa powołaną Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecin. Czterech urzędników UM Szczecin (każdy osobno), oceniało ofertę przyznając punkty. Maksymalnie można było zdobyć 50 punktów. W maju otrzymaliśmy informację, że oferta Stowarzyszenia Nasze Wycieczki została oceniona pozytywnie i otrzymała max 47 punktów, ale z powodu dużej ilości nadesłanych ofert i małych środków na kulturę (w I transzy 2024 roku było 350 000 PLN) nie otrzymała dofinansowania. Pozostaje więc dalej szukać innych możliwości przeprowadzenia tego projektu.

 

2024_kwiecień - Mosty - Głaz dla Quistorpów. Poszukując większego głazu w celu upamiętnienia w Parku Kasprowicza w Szczecinie darczyńców parku - rodziny Quistorp, dotarliśmy do Zakładu Kruszyw w Mostach. Wśród wielu dużych rozmiarów głazów jeden wyróżnia się szczególnie. Stoi sam pod własnym ciężarem, nie potrzebuje podparcia, ani fundamentu. Ma duże, płaskie lico, na którym inskrypcja 'QUISTORP' mogłaby być umieszczona na wysokości oczu. Głaz jest do  kupienia i jest najlepszy ze wszystkich branych wcześniej pod uwagę. Pozostaje nam przedstawić głaz wszystkim osobom, które będą decydować o wyborze. 

 

Poszukiwania głazu dla upamiętnienia w Parku Kasprowicza w Szczecinie darczyńców parku - rodziny Quistorp. Głaz z Zakładu Kruszyw w Mostach, fot. 2024, SNW

 

2024_marzec - Poszukiwania większego głazu, którego inskrypcja byłaby wyżej niż możliwości obsikujących psów, zaprowadziły nas na obrzeża Szczecina do Zakładu Kamieniarskiego Hera, w którym jest do kupienia głaz ponad 165 cm długości.

 

Poszukiwania głazu dla upamiętnienia darowizny od rodziny Quistorp dla mieszkańców Szczecina. Głazy z Zakładu Kamieniarskiego Hera. Kciuk na miarce wskazuje 164 cm, fot. marzec 2024, SNW

 

2024_styczeń i luty - Poszukiwania większego głazu dla upamiętnienia rodziny Quistorpów zaprowadziły nas w okolicę ulicy Łącznej i Wkrzańskiej. Leżą tam trzy głazy sporych rozmiarów. Rozważaliśmy wykorzystanie największego głazu, ale wysokie koszty (czyszczenie, przygotowanie lica pod inskrypcję, przycięcie podstawy w celu postawienia głazu w pionie, wykonanie nawiertów do montażu i podwójny transport do kamieniarza i od kamieniarza do Parku Kasprowicza) sprawiło, że odstąpiliśmy od tego pomysłu. Mniejsze i mało stabilne głazy wymagają wykonania nawiertów w podstawie głazu oraz fundamentów, w celu montażu prętów utrzymujących głaz w pionie, a co za tym idzie ingerencji w darń i dodatkowych pozwoleń na budowę. Dlatego do Parku Kasprowicza musimy znaleźć taki głaz, który będzie stał sam pod własnym ciężarem.

 

Pierwszy z 3 głazów (największy, około 180 cm długości) leżących przy ulicy Wkrzańskiej w Szczecinie, fot. 11.02.2024, SNW

 

2023_12_31  Podsumowanie działań - głaz z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza

 

Szczecin, Park Kasprowicza, miejsce, w którym zostanie postawiony głaz poświęcony rodzinie Quistorp, fot. 05.11.2023., SNW

 

2023_04_19_odpowiedź na wniosek WK-3 - PREZYDENT MIASTA SZCZECIN NA TAK

Na naradzie nr 10_2023 z dnia 19.04.2023 r. Prezydent Miasta Szczecin wyraził zgodę na wzniesienie przedmiotowego głazu, tzn. Głazu z napisem 'QUISTORP', upamiętniającego rodzinę m.in. za podarowanie mieszkańcom zielonego terenu - dzisiejszego Parku Kasprowicza.

 

Fragment odpowiedzi na wniosek WK-3. Cały list > TUTAJ

 

2023_03_02_odpowiedź na wniosek WK-3 od MIEJSKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW

 

Fragment odpowiedzi na wniosek WK-3. Cały list > TUTAJ

 

2022_12_16_wniosek WK-3 do Urzędu Miasta Szczecin

 

wniosek WK-3.

 

Wizualizacja. Głaz z napisem 'Quistorp' przy ulicy J. Fałata w Parku Kasprowicza.

 

Wniosek WK-3 zawierał:

1. Opis osoby, której dotyczy upamiętnienie
Postawienie Głazu Pamiątkowego z napisem 'Quistorp' dotyczy upamiętnienia Johannesa Quistorpa, jego syna Martina i pozostałych członków rodziny Quistorp, którzy przyczynili się do przekazania mieszkańcom Parku Quistorpa, obecnego Parku Kasprowicza. Głaz jako naturalna forma przyrody, ładnie i nieinwazyjnie wtapia się w otoczenie, a inskrypcję wykutą w kamieniu stanowiłby tylko jeden napis - "QUISTORP" (bez dat czy dodatkowych napisów). Obok kamienia powinna być zamontowana tablica pulpitowa zgodna z systemem SIM zawierająca krótkie informacje i kod QR kierujący na stronę https://visitszczecin.eu/pl.


2. Uzasadnienie dotyczące celu upamiętnienia
Johannes Quistorp i jego syn Martin mieszkali przed laty w Szczecinie. Prowadzili wiele przedsiębiorstw, a ich działalność filantropijna wzbudzała powszechne uznanie. Po zniesieniu statusu miasta twierdzy w 1873 roku, mieli wpływ na wygląd nowych dzielnic, a powstałe dzięki nim tereny rekreacyjne do dziś są popularnymi miejscami wypoczynku. Dzięki postawieniu głazu pamiątkowego w Parku Kasprowicza, każdy odwiedzający park będzie mógł dowiedzieć się o jego darczyńcach.
....


6. Informacja o sposobie finansowania upamiętnienia z wyszczególnieniem
zaangażowania finansowego Wnioskodawcy:
W 2022 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przeznaczyło swoje ostatnie wolne środki statutowe na projekt „Uaktualnienie i promocja trasy miejskiej Śladami Quistorpów”. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazują nam 1 % swojego podatku na w/w cel. Jeśli środki z 1 % będą niewystarczające, zwrócimy się z prośbą do sponsorów lub złożymy wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Do wniosku dołączyliśmy załączniki:
1. Dokumentacja potwierdzająca poparcie społeczne wniosku:
a. Poparcie z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
b. Poparcie z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
2. Forma graficzna upamiętnienia (projekt, rysunki, wizualizacje) wraz z mapą lokalizacyjną,
3. Opinia właściwego zarządcy terenu:
a. zgoda z Zakładu Usług Komunalnych z 12.05.2022.
b. i pismo z 16.11.2022.
4. Opinia właściwej rady osiedla – poparcie Rady Osiedla Łękno.
5. Opinia Ogrodnik Miasta, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.
6. Zgoda dotycząca bezpłatnego przekazania głazu narzutowego od Neptun Mieszkania sp. o.o.
7. List wspierający od rodziny Quistorpów – 7a oraz tłumaczenie listu -7b.

 

2022_12_Postawienie głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza - ciąg dalszy - z trzech lokalizacji pozostały dwie. 

 

Mapa Parku Kasprowicza w Szczecinie. Dwie propozycje postawienia głazu pamiątkowego z napisem 'QUISTORP'. 

 

2022_11 i 12

 

 

Poprzez instytucje kultury i punkty informacji turystycznej w listopadzie i grudniu 2022 przekazaliśmy do bezpłatnej dystrybucji 200 kompletów pocztówek ze Szczecina z naklejką - prośbą o wsparcie inicjatywy postawienia Głazu 'Quistorp'. 

 

W listopadzie i grudniu 2022 rozdaliśmy 200 kompletów pocztówek ze Szczecina.

 

2 x po 100 kompletów po 5 sztuk w 1 komplecie.

 

2022_10_Opinia Ogrodnik Miasta Urzędu Miasta Szczecin - 3 lokalizacje do wyboru

 

 

2022_08_Postawienie głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza - ciąg dalszy - artykuł zawiera zdjęcia i opis propozycji miejsc na postawienie Głazu 'Quistorp' ustalone na spotkaniu w Parku Kasprowicza z Ogrodnikiem Miejskim Panią Martą Safader-Domańską i Miejskim Konserwatorem Zabytków Panem Michałem Dębowskim.

 

 

Głaz z ulicy Nehringa, fot. 2022, SNW

 

2022_04_Postawienie w Parku Kasprowicza w Szczecinie głazu pamiątkowego dla Quistorpów - w artykule zdjęcia i wstępne propozycje miejsc na postawienie głazu z napisem 'Quistorp' oraz wyjaśnienie skąd pomysł na taką inicjatywę.

 

Wstępne propozycje miejsc na postawienie głazu zamieszczone na 16 stronie (pierwszego wydania) e-publikacji Q002

 

Ponadto w 2022 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczkidzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Szczecin, przeprowadziło projekt "Szczecin - Trasa miejska - Śladami Quistorpów - uaktualnienie i popularyzacja". Głaz pamiątkowy, w Parku Kasprowicza przy J. Fałata, stanie się ważnym elementem w/w trasy. 

 

Zobacz również: rewitalizacja Mostu Wilhelma Meyera

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież