W ciągu ostatnich miesięcy wyklarował się wygląd pamiątkowego głazu, jego wielkość, propozycja wykonania napisu i proponowane lokalizacje. Dziękujemy Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków Panu Michałowi Dębowskiemu za zwrócenie uwagi na ciekawy głaz odkopany na budowie w północnych dzielnicach Szczecina i kamieniarzowi Panu Tytusowi Wołoszynowi za cenne wskazówki. Głaz ma wielkość i formę odpowiednią do rangi osób, którym będzie poświęcony, a jego płaskie lico idealnie nadaje się do wykonania inskrypcji. 

 

 

 

Na spotkaniu w Parku Kasprowicza, z Ogrodnikiem Miejskim Panią Martą Safader-Domańską i Miejskim Konserwatorem Zabytków Panem Michałem Dębowskim, ustaliliśmy, że pamiątkowy głaz może stanąć tylko przy ulicy Fałata, ale nie obok pomnika Hasiora, ponieważ jest zbyt blisko do systemu korzeniowego rosnących tam drzew. Pozostaje więc do rozważenia PROPOZYCJA NR 1 - skraj trawnika na tyłach Pomnika Czynu Polaków, po lewej stronie; PROPOZYCJA NR 2 - po tej samej stronie tylko trochę dalej w kierunku Amfiteatru, w miejscu gdzie rośnie oddalona od ścieżki, okazała monokultura drzew iglastych; PROPOZYCJA NR 3 - na skraju kwietnej łąki. 

 

 PROPOZYCJA NR 1 - Miejsce posadowienia pamiątkowego głazu wskazuje ustawiona na trawniku rowerowa torba, fot. 31.07.2022., SNW.

  

Dzięki postawieniu głazu pamiątkowego w Parku Kasprowicza (dawniej Quistorp Park) każdy odwiedzający Park będzie mógł dowiedzieć się o jego darczyńcach, a umieszczony na głazie napis “QUISTORP” zawierać będzie nie tylko Johannesa i Martina, ale również żonę Johannesa, Wilhelminę i wszystkich zajmujących się pracą charytatywną pozostałych członków rodziny Quistorp. 

 

Kamień ten jako naturalna forma przyrody, ładnie i nieinwazyjnie wtopi się w otoczenie. Ma około 120 cm wysokości (analogicznie jak istniejące kamienie pamiątkowe w Lubinie i Międzyzdrojach). Inskrypcję wykutą w kamieniu stanowiłby tylko jeden napis - "QUISTORP" (bez dat czy dodatkowych napisów), obok kamienia powinna zostać zamontowana tablica pulpitowa zgodna z systemem SIM z dodatkowymi informacjami i kodem QR.

 

Dziękujemy za miłą współpracę deweloperowi "NEPTUN". 

 

Zobacz: GŁAZ UPAMIĘTNIAJĄCY Johannesa i Martina Quistorpa w Lubinie (informacje o nim również na stronie 14 e-publikacji Q001) oraz GŁAZ UPAMIĘTNAJĄCY Martina Quistorpa w Międzyzdrojach.

 

Więcej > INICJATYWA - Postawienie głazu pamiątkowego z napisem QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież