Dojazd: z ul. Bydgoskiej (wyjazdowa ulica z Wałcza w kierunku Piły), skręcamy w ul. Południową. Za przejazdem kolejowym, 400 metrów po prawej stronie, znajduje się bunkier - muzeum grupy warownej "Cegielnia".

Czynne: od kwietnia do września, w zasadzie cały dzień. Zawsze tam ktoś jest. Jeśli nie, to przy wejściu jest informacja z numerem telefonu opiekuna obiektu.

Wstęp płatny: 2 i 4 zł - zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok 45 min.

 

Image

wejście do Twierdzy Wałeckiej

 

Budowę grup warownych "Cegielnia" i " Marianowo" Niemcy realizowali w latach 1934-38. Zespół fortyfikacji "Cegielnia" składał się z czterech schronów trzech typów (grubość żelbetowych ścian i stropów od 80 do 100 cm), połączonych w pary podziemnymi chodnikami. Wschodnia jego część stanowił bunkier bojowy z obrotowym, szybkostrzelnym działkiem oraz dwupiętrowy schron bierny, przeznaczony na pomieszczenia załogi z izbą bojową, osłaniającą wejscie, i jednym wyjściem awaryjnym. Zachodnią część tego zespołu stanowił schron bliźniaczy do do wschodniego oraz duży, jednopoziomowy wieloizbowy schron z dwoma przedziałami bojowymi na podnoszone, obrotowe wieże pancerne. Zlokalizowane tam były pomieszczenia techniczne i dla załogi. Połączone były podziemnymi chodnikami długości ok. 85 m. O solidności fortyfikacji świadczy fakt, że nawet one oparły się radzieckim saperom, którzy nie zdołali ich wysadzić.

 

Image

eksponat

 

Image

eksponaty w pomieszczeniu sypialnym

 

Image

eksponaty znalezione w rejonie umocnień

 

Blisko: MAGNETYCZNA GÓRKA koło Wałcza

Komentarze  

0 #1 Gość 2007-06-07 09:33
byłem tam osobiscie jest swietnie,miła obsługa fajne eksponaty-zamia st do hipermaketu to na bunkry!!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież