Wszystkie elementy planu zdjęciowego zostały przygotowane i w piątek 02.06. oraz w sobotę 03.06. zostaną ustawione na Syrenich Stawach w Szczecinie. Czekamy na Państwa od godziny 11 do 18. Każdy będzie mógł zrobić zdjęcie sobie, rodzinie lub znajomym i wziąć udział w konkursie fotograficznym. Liczy się pomysł i kreatywność. Można się przebrać, przynieść swoje przedmioty lub skorzystać z tego co dla Państwa przygotowaliśmy. Oprócz tła przedstawiającego pocztówkę byłej restauracji 'Lindenhof' będą oryginalne krzesełka z tamtych czasów oraz stolik, obrus, kilka butelek i kura (niespodzianka!).

 

Tło wielkości 2,6m x 3,8m, fot. 31.05.2023., SNW

Zadano nam pytanie - skąd wziął się pomysł na projekt: Szczecin - Syrenie Stawy - Fotograficzna Podróż w Przeszłość? Kilka lat temu do Archiwum Stowarzyszenia Nasze Wycieczki trafiła pocztówka z 1915 roku przedstawiająca ogródek restauracji 'Lindenhof', na której widać krzesełka ogrodowe, takie same jak 2 zakurzone krzesła stojące od lat w piwnicy siedziby Stowarzyszenia. Wtedy przyszedł nam do głowy pomysł o stworzeniu planu zdjęciowego, ale przyszła pandemia i musieliśmy odłożyć krzesełka w bezpieczne miejsce i poczekać.

 

Front pocztówki przedstawiającej restaurację 'Lindenhof' jest w dobrym stanie, Tył jest zniszczony na tyle, że trudno odczytać przez kogo i do kogo została wysłana. Dobrze, że widać pieczątkę - została wysłana Szczecin Niemierzyn (Stettin Nemitz) 29.04.1915 roku, 6-7 N.. Z tyłu widać też nadrukowany numer 78883 (w miejscu znaczka) i z boku  tekst: 7852 Quistorp’sche Verwaltungen, Stettin.

W połowie maja najdłuższy most wiszący na świecie obchodził swoje pierwsze urodziny. W ciągu roku wieść o Sky Bridge 721 w Dolní Moravie obiegła świat, a konstrukcja znalazła się wśród 50 najciekawszych miejsc na naszej planecie według amerykańskiego magazynu Time. Ten cud architektury jest obecnie najdłuższym wiszącym mostem dla pieszych na świecie. Oprócz dużej porcji adrenaliny na turystów czekają wspaniałe widoki.

 

Copyright  Horský resort Dolní Morava

Na naradzie nr 10_2023 z dnia 19.04.2023 r. Prezydent Miasta Szczecin wyraził zgodę na wzniesienie przedmiotowego głazu, tzn. Głazu z napisem 'QUISTORP', upamiętniającego rodzinę m.in. za podarowanie mieszkańcom zielonego terenu - dzisiejszego Parku Kasprowicza.

 

Fragment odpowiedzi na wniosek WK-3. Całe pismo > TUTAJ

"Walory geologiczne i archeologiczne Diabelskiego Głazu koło Pilchowa" to projekt, którego efektem jest opracowanie, wykonanie i montaż tablicy edukacyjnej na temat unikatowego głazu narzutowego o nazwie Diabelski Głaz w Lasach Miejskich Szczecina. Wiosną 2023 roku zostały opracowane rysunki i informacje o wyjątkowości Diabelskiego Głazu, jego wartości geologicznej (ile może mieć lat, skąd pochodzi, droga jego 'wędrówki' i z czego się składa) oraz wartości archeologicznej (pochodzenie nawiertów, co oznacza znak krzyża na środku głazu). Od czerwca 2023 tablica z informacjami geologicznymi i archeologicznymi razem ze stojącą obok tablicą na temat legend o Diabelskim Głazie, utworzy nowe ciekawe miejsce edukacji, cel rodzinnych spacerów i szkolnych wycieczek (lekcji w terenie).

 

Diabelski Głaz koło Pilchowa, fot. 16.04.2023., SNW