Z głazem koło Pilchowa wiąże się wiele legend. W XIX i XX wieku miejscowa ludność wierzyła, że co rok, w dzień św. Jana, diabeł śpi na głazie, po czym głaz staje się miękki jak ser. W innych legendach diabeł wymierza sprawiedliwość oszustom, kłamcom i mordercom i robi to z taką siłą, że na głazie do dzisiaj widoczne są odciski jego kopyt. Ustne przekazy zostały zapisane przez regionalistów, a jeden z nich do ludowej opowieści dołączył dokładny opis głazu. Dzięki temu członkowie Stowarzyszenia Nasze Wycieczki skojarzyli wygląd opisywanego głazu z realnie istniejącym głazem leżącym koło Pilchowa, potwierdzili to archiwalną mapą, na której widać miejsce oznaczone “Teufelssteine” i w I połowie 2022 roku przeprowadzili projekt pod nazwą "Diabelski Głaz koło Pilchowa - nowa atrakcja w Lasach Miejskich Szczecina - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści".

 

W 2023 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przeprowadziło projekt 'Walory archeologiczne i geologiczne Diabelskiego Głazu'. Zebrane informacje posłużyły do opracowania tablicy edukacyjnej. 

 

Diabelski Głaz koło Pilchowa - nowa atrakcja w Lasach Miejskich Szczecina - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści, fot. 25.06.2022., SNW

 

Diabelski Głaz koło Pilchowa, fot. 25.06.2022., SNW.

 

Diabelski Głaz koło Pilchowa - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści, fot. 21.06.2021., SNW

 

Głazom, które mają ponadprzeciętne rozmiary, symboliczne kształty, zagłębienia, otwory, nawierty i wyryte znaki, od wieków przypisuje się właściwości magiczne, czasem boskie, czasem diabelskie. Uznaje się je za zabytki niechrześcijańskie, za materialne pozostałości pogańskich zachowań społeczno-kulturowych. Diabelski Głaz koło Pilchowa nie wystaje z ziemi zbyt dużo, czasami jesienią lub zimą, gdy przykryją go liście i śnieg, jest ledwie widoczny. Ale jego kształt, zagłębienia, otwory, nawierty, znaki (wykonane ludzką ręką) i liczne legendy, w których występuje świadczą o jego ogromnym znaczeniu w przeszłości.

 

 

Diabelski Głaz koło Pilchowa - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści, fot. 13.11.2016., SNW

 

O głazie nie wiadomo jeszcze wielu rzeczy. Wszystkie odpowiedzi na pytania, które stawialiśmy sobie podczas pracy nad projektem, chcielibyśmy do końca roku opracować i wydać, a to co do tej pory zebraliśmy jest dostępne w e-publikacji

 

Dawniej wokół Diabelskiego Głazu leżało siedem mniejszych głazów. One również zostały opisane w legendach. Tych mniejszych kamieni już nie ma. Na przełomie XIX i XX wieku wiele ciekawych głazów zostało rozdrobnionych i wykorzystanych jako budulec do podmurówki domu lub brukowania ulic. Pisaliśmy o tym w e-publikacji o Głazie Barnima. Tym bardziej cieszy fakt, że kultowy Diabelski Głaz nie został zniszczony i obecnie, po dziesięcioleciach leżenia w zapomnieniu, będzie mógł zostać na powrót doceniony.

 

Współrzędne:
53°29'35.4"N 14°30'31.7"E
53.493153, 14.508814

 

Projekt: “Diabelski Głaz koło Pilchowa - nowa atrakcja w Lasach Miejskich Szczecina - ciekawe miejsce, w którym żyje duch ludowych opowieści" - został sfinansowany z Małych Dotacji Miasta Szczecin.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież