Karkonosze są najczęściej odwiedzanymi górami w Czechach, turystykę można tu uprawiać przez cały rok.
Tu znajdziemy najlepsze i największe ośrodki sportów zimowych, oferujące wspaniałej jakości trasy zjazdowe, trasy biegowe, wyciągi narciarskie, trasy saneczkowe i bobslejowe. Latem największą atrakcją są bardzo dobrze oznakowane trasy turystyczne i rowerowe wiodące  grzbietami i dolinami lodowcowymi z licznymi wodospadami i pięknymi krajobrazami. Tereny górskie są idealnym miejscem dla wypoczynku rodzinnego.
Aktywne formy wypoczynku turyści mogą połączyć ze zwiedzeniem wielu ciekawych miejsc, na przykład Muzeum Karkonoszy w Jilemnici, dużych skoczni narciarskich w Harrachovie czy Muzeum Narciarstwa w Vysokém nad Izerą, www.ergis.cz/krkonose.

Image
cyklobus
Udogodnieniem dla cyklistów są, kursujące tu autobusy przystosowane do przewozu rowerów.

Image
cyklobus

 

Wybrane trasy rowerowe:

Bozkov – Vysoke nad Jizerou
Długość: 3 - 3,5 godz.
Bozkov – Dolní Bozkov – dolina Vošmendy – Příkrý – Vysoké nad Jizerou – Stanový – Jesenný – Bozkov
Warto zwiedzić: Kościół barokowy Nawiedzenia N.M.P pochodzący z roku 1693 - jeden z cenniejszych obiektów zbudowanych w stylu barokowym; wokół kościoła znajdują się figury z XVIII wieku.
Jilemnice – Lomnice nad Popelkou
Trasa numer 4171
Jilemnice – Mříčná – Libštát - Lomnice nad Popelkou
Warto zwiedzić: Muzeum Karkonoskie Jilemnice w zamku Jilemnice z XVI wieku. Prezentowane są tu  przede wszystkim ekspozycje dotyczące historii zachodnich Karkonoszy i początków czeskiego narciarstwa. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się unikalna ruchoma szopka betlejemska, autorstwa Metelki; Ratusz w Jilemnicy. W miejscu dzisiejszego ratusza znajdowało się w średniowieczu prawdopodobnie sołectwo. Swą dzisiejszą postać ratusz otrzymał po pożarze w roku 1789. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Urzędu Miasta Jilemnicy.

 

Karkonoska edukacyjna ścieżka rowerowa
Długość: 16 km
Warto zwiedzić: Jańskie Łaźnie – znane na całym świecie miasto uzdrowiskowe, leżące u podnóża Czarnej Góry (1299 m). Na szczyt prowadzi wprost z miasta kolejka linowa; Wieżę widokową na Czarnej Górze

 

Vrchlabi – Kostalov
Długość 32 km
Warto zwiedzić: Zamek Vrchlabi; Malownicze, górskie miasteczko Vrchlabi, nazywane „bramą Karkonoszy“, z bogatą historią,  wieloma pięknymi zabytkami architektury, jest doskonałym miejscem wypadowym dla miłośników pieszej turystyki górskiej i rowerzystów.  Zamek Vrchlabi, zbudowany w latach 1545 – 1546, należy do najstarszych świeckich budynków architektury renesansowej w Czechach. Obecnie w budynku mieści się Urząd Miasta. Najcenniejszym elementem wyposażenia zamku jest renesansowy kominek kaflowy, w dawnej sali rycerskiej.   

 

Harrachov – Vrchlabi
Długość 50 km
Warto zwiedzić: Wieżę widokową, Benecko. Jedyna kamienna wieża widokowa na terenie Karkonoszy,  zbudowana w roku 1892 na polecenie hrabiego Jana Harracha. Z wieży, którą można zwiedzać w czasie ładnej pogody, rozciąga się przepiękny widok nie tylko na Karkonosze, lecz także na odleglejsze okolice; Wodospad Mumlawski o wysokości 10 m, znajduje się niedaleko centrum Harrachova w zachodniej części kotła Mumlavsky dul. Wprost pod wodospadem, jak również w innych miejscach koryta rzecznego Mumlawy znajdują się piękne okazy tzw. zjawisk eworsyjnych – olbrzymie misy i głazy.
Žacléř – Bernartice – Křenov – Žacléř
Długość: 29 km
Warto zwiedzić: Twierdzę Stachelberg, Žacléř. Twierdza artyleryjska wzniesiona w pobliżu Trutnova była ważnym elementem czechosłowackiego granicznego systemu obronnego przeciw hitlerowskim Niemcom. Budowę twierdzy rozpoczęto w październiku w 1937 roku, jej ukończenie przerwały wydarzenia w Monachium. Całkowita długość podziemnych korytarzy i sal wynosi 3,5 km. W jedynym dobudowanym bunkrze piechoty (T-S73) znajduje się ekspozycja Muzeum Fortyfikacji Czechosłowackiej.

 

Poprzez zachodnie Karkonosze
Harrachov - Jilemnice
Długość: 28 km
Warto zwiedzić: Skocznie narciarskie w Harrachovie. Harrachov jako jeden z nielicznych ośrodków na świecie posiada aż 8 skoczni narciarskich, od najmniejszej aż po skocznię mamucią, która umożliwia skoki na odległość ponad 200 metrów.
Trutnovski zjazd
Janskie Łaźnie – stacja kolejki Czarna Góra – Trutnov dworzec kolejowy
Długość: 20 km
Warto zwiedzić: Rynek Karkonosza w Trutnovie z kościołem, ratuszem, około 150 domami mieszczańskimi,  w stylu barokowym, klasycystycznym i secesyjnym, barokową kolumną Najświętszej Trójcy, pochodzącą z roku 1704. Pośrodku rynku stoi Fontanna Karkonosza z 1892 roku, z olbrzymią rzeźbą legendarnego  władcy gór – Karkonosza otoczonego gnomami.

Image
rowerem przez Czechy
 
Atrakcje przyrodnicze w okolicy:
- Śnieżka – najwyższy szczyt (1602 m) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Na szczycie warto odwiedzić XVII-wieczną barokową kaplicę św. Wawrzyńca, patrona przewodników i najwyżej położoną czeską pocztę.
- Wodospad Mumlawski o wysokości 10 m, znajduje się niedaleko centrum Harrachova w zachodniej części kotła Mumlavsky dul. Wprost pod wodospadem, jak również w innych miejscach koryta rzecznego Mumlawy znajdują się piękne okazy tzw. zjawisk eworsyjnych – olbrzymie misy i głazy.
- Źródło Łaby – symboliczne źródło na wysokości 1386 m (prawdziwe źródło znajduje się nieco wyżej) Na kamiennym murku w poblizu źródła umieszczono 26 kolorowych symboli miast, przez które przepływa Łaba.
- Torfowisko Upy, Pec pod Śnieżką. Od roku 1952 rezerwat przyrody, swoje źródło mają tutaj rzeka Upa i  Biała Łaba. Torfowisko Upy należy do najcenniejszych, pod względem przyrodniczym, obszarów Karkonoszy oraz pełni bardzo ważną rolę hydrologiczną. Dzięki tutejszemu surowemu klimatowi zachowało się tu wiele roślin z epoki lodowcowej.
- Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe, Czeski Raj. Jedyne jaskinie dolomitowe w Czechach. Tworzą labirynt korytarzy i komór podziemnych. W niektórych komorach możemy podziwiać tworzącą się szatę naciekową. Dodatkową atrakcją na trasie zwiedzania jaskiń są podziemne jeziorka z przejrzystą, błękitną wodą. Więcej:  www.caves.cz

 

więcej o CZESKICH KARKONOSZACH:  www.krkonose.eu

Komentarze  

0 #1 Gość 2011-12-12 18:36
Kto oraganizuje takie wycieczki rowerowe po czeskich Karkonoszach i ile to kosztuje?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież