nadesłała :: Czesława
długość trasy około 21 km

 
Image
Szczecin, Most Długi, za nim Urząd Celny, fot. 'Czesława', 2006 rok.
 
POCZĄTEK - KONIEC: Zamek Książąt Pomorskich- Pl. Solidarności Pomnik Grudzień’70Gmach Komendy Policji - Pl. Hołdu Pruskiego Brama Królewska - Pl.Żołnierza Polskiego maszt z m/s "Maciejewicz", - Pl.Lotników Pomnik Colleoniego - ul.Jagiellońska mieszczańskie kamienice - ul.Santocka "wielka płyta" - Cmentarz Centralny - ul.Mieszka I "Centrum Handlowe" - ul.Dąbrowskiego - ul.Kusocińskiego - ul.Sowińskiego - przedwojenne gmachy: szkoły, sądu, więzienia - ul.Potulicka - ul.Czarnieckiego - Dworzec Główny - ul.Owocowa - most Długi n.Odra - ul.Celna budynek Urzędu Celnego - Bulwar Gdański - ul.Władysława IV - Nabrzeże Starówka - Łasztownia -  Most Długi - Stare Nowe Miasto ul.Mściwoja kamienica Loitzów - ul.Panieńska  Baszta Siedmiu Płaszczy -  ul.Wyszaka kościól św.Piotra i Pawła - Zamek Książąt Pomorskich
 
Zamek Książąt Pomorskich - wyruszamy stąd na plac Solidarności. Plac w 2005 wyglądał zupełnie inaczej. Teraz stoi tu pomnik Grudzień'70 i kilka ławeczek. Wokół placu Gmach Policji, kościól św.Piotra i Pawła, maszt z m/s "Konstanty Maciejewicz",  i Brama Królewska, w której mieści się Brama Jazz Cafe. Przejeżdżamy skrzyżowanie i dalej prosto dojeżdżamy do pl.Żołnierza Polskiego. Nazwa plac Żołnierza odnosi się do odcinka drogi od Bramy Królewskiej aż do al.Wyzwolenia. Przejeżdżamy skrzyżowanie, dalej przez al.Jedności Narodowej dojeżdżamy do Pl.Lotników - pomnik Coleoniego. Mamy tu typowy przykład zabudowy gwiaździstej. Cały ten odcinek ma tzw. ścieżkę rowerową, ale czasami lepiej jechać chodnikiem.

Wjeżdżamy w  ul.Jagiellońską, - tutaj to już tylko chodnik lub ulica, po drodze mijamy (powoli odrestaurowywane) mieszczańskie kamienice, mijamy plac Zamenhofa i jedziemy cały czas prosto, za skrzyżowaniem z Boh.Warszawy krótki odcinek pod górę, potem z góry do torów kolejowych. za torami po prawej stronie ścieżka rowerowa. Dojeżdżamy do ul.Santockiej, skręcamy w lewo, i dalej jedziemy ścieżką. Mijamy osiedle "wielkiej płyty". Za skrzyżowaniem z ul. 26 Kwietnia ścieżka rowerowa się kończy, wszyscy dalej jeżdżą chodnikiem. Cały czas prosto dojeżdżamy do ul.Ku Słońcu. Tu można skręcić w lewo i pojechać do głównej bramy Cmentarza Centralnego lub wjechać prosto przez tzw. trzecią bramę. Warto się tutaj trochę pokręcić, zobaczyć kilka pomników, kaplicę, lub od razu pojechać na wprost w kierunku Mieszka I, by wyjechać po  drugiej stronie cmentarza, np. koło wiatraka.
Dalej skręcamy w lewo, w ul. Mieszka I - po prawej stronie ulicy, ścieżką rowerową dojeżdżamy do ul. Dąbrowskiego, po paru metrach skręcamy w lewo w ul.Kusocińskiego pod górę - stromo. Potem w prawo, w ul.Sowińskiego, dalej w lewo w ul.Potulicką (poniemiecka kostka brukowa), i znów w prawo w ul. Czarnieckiego (tu zaczyna się asfalt), dalej ul. Owocową. Po drodze stare gmachy, więzienie, budynki przemysłowe. Dojeżdżamy na tyły Dworca Głównego - ciekawy widok z góry.

Dalej zjeżdżamy w kierunku Odry i kierujemy się na most Długi - przejazd tylko chodnikiem - nie wjeżdżamy na skrzyżowanie tylko skręcamy w prawo. Za mostem przez dłuższy czas nie ma przejścia (pasów). Skręcamy więc w prawo w  ul.Celną i dalej Bulwarem Gdańskim, ul.Władysława IV, Nabrzeżem Starówka robimy pętlę pod estakadą i dojeżdżamy do  Łasztowni, właściwie to dojeżdżamy do miejsca gdzie drogę przecina łańcuch wartownika. dalej jest Łasztownia, nie można dalej wjechać, chyba że ktoś ma specjalną przepustkę od Zarządu Portu lub przyjedzie tu w takie dni jak dni morza, kiedy teren ten jest udostępniony dla zwiedzających. Mimo tego warto tu dojechać i z drugiej strony rzeki obejrzeć panoramę na Zamek, Wały Chrobrego. Z powrotem jedziemy wzdłuż Odry do  Mostu Długiego, i wjeżdżamy (chodnikiem) i dalej za skrzyżowaniem  w prawo w ul.Mściwoja, ul.Panieńską - Stare Nowe Miasto -  obok starego czerwonego ratusza kamienice zbudowane na przełomie XX/XXIw. Dalej mijamy Basztę Siedmiu Płaszczy (niedostępna do zwiedzania - sprzedana osobie prywatnej) i pod Trasą Zamkową, potem w lewo, wjeżdżamy w ul.Wyszaka, którą z powrotem dojeżdżamy do pl.Solidarności i dalej do Zamku Książąt Pomorskich.

Dodatkowe informacje:
1. wyruszając na wycieczkę najlepiej mieć jakąkolwiek, ale swoją mapę
2. na zamku, na małym dziedzińcu, jest Informacja  Turystyczna - warto się tam udać po aktualne informatory.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież