Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie zaprasza na interaktywna wystawę doświadczeń naukowych i technicznych “Eureka” przy ul. Ściegiennego 42, która jest dostępna na zapisy indywidualne i grupowe. Grupy zorganizowane są najpierw oprowadzane z prezentacją eksponatów przez animatora a potem mają możliwość samodzielnego eksperymentowania. Fundacja posiada także doświadczenie Younga pokazujące jak wzmacniają się i osłabiają fale głosowe z którym można zapoznać się w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego "CUMA" przy ul. Monte Cassino 19A (dostępne całą dobę) oraz wahadło Foucault dowodzące ruchu obrotowego Ziemi znajdujące się w Wieży Widokowej Katedry Szczecińskiej św. Jakuba (dostępne w godzinach otwarcia wieży widokowej).

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

Ekspozycja "Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

"Eureka" przy ul. Ściegiennego 42 w Szczecinie, fot. Fundacja Eureka

 

Wystawa "Eureka" posiada zbiór ponad 50 eksponatów interaktywnych takich jak: wodne twierdzenie Pitagorasa, piłka w strumieniu powietrza, akustyczny telefon, zakrzywienie promienia świetlnego w szkle, rowery ekologiczne przetwarzające energię mięśni na prąd elektryczny oraz wiele innych. Na tej wystawie znajduje się również unikalna w skali Polski ekspozycja pt. "Atomowa Eureka" zawierająca m.in. model jądra atomowego (tzw. krążki Stelmacha), interaktywny model wirówki uranowej oraz model krzywej rozpadu promieniotwórczego. Są także eksponaty dotyczące energii odnawialnych: panele słoneczne, mini-farmy wiatrowe, grill słoneczny, silniki elektryczne, prądnice itp. Na wystawie można zorganizować interaktywne urodziny połączone z pokazami eksponatów. Aktualne informacje na temat wystawy oraz innych bieżących działań i atrakcji można znaleźć na stronie Fundacji Eureka tel. Kom. 795 111 084 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Fundacja Eureka prowadzi również wiele interesujących akcji, happeningów oraz wykładów popularyzujących naukę na różnych poziomach wykorzystując w tym celu związany z Fundacją zespół naukowców pracujących obecnie nad frontalnymi światowymi zagadnieniami nauki takimi jak astrofizyka i kosmologia, fizyka cząstek, energetyka jądrowa i odnawialna, kultura fizyczna, biologia, chemia, nauki o ziemi, medycyna i genetyka oraz wiele innych. Fundacja posiada własny kanał You Tube (www.youtube.com/FundacjaEureka) na którym znajduje się ponad 100 filmów popularnonaukowych z wykładami i dyskusjami we wskazanych wyżej tematach.

 

Z dziesięciu "Najpiękniejszych doświadczeń z fizyki" na uwagę zasługuje doświadczenie wskazujące na falowy charakter światła, które zostało przeprowadzone przez Thomasa Younga w 1801 roku i odpowiedziało na pytanie czy światło zbudowane jest z cząstek (korpuskularna teoria Newtona) czy są to fale rozprzestrzeniajace się w eterze, tak jak dźwięk w powietrzu. Drugie doświadczenie znajduje się w Wieży Widokowej Katedry Szczecińskiej św. Jakuba i jest to wahadło Foucault dowodzące ruchu obrotowego Ziemi. Ma długość 16 metrów i waży 16 kilogramów. W Polsce najdłuższe Wahadło Foucaulta znajduje się w Krakowie, ale uruchamiane jest tylko raz na tydzień, dlatego drugie w kolejności wahadło z Torunia dzięki stwierdzeniu "stale działające" uznane zostało jako pierwsze najdłuższe w Polsce.

 

Fundacja Eureka szuka miejsca na (obecnie zdemontowane) doświadczenie Cavendisha oraz pragnie zaprosić do współpracy wszystkich zainteresowanych edukacją i turystyką.

 

Akustyczna wersja doświadczenia Younga prezentowana w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego CUMA przy ul. Monte Cassino19A w Szczecinie, fot. 08.07.2012. SNW

 

Doświadczenia Younga w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego CUMA przy ul. Monte Cassino19A w Szczecinie, fot. 08.07.2012. SNW 

 

Od sierpnia 2017 wahadło Foucault jest uruchomione w wieży Katedry Szczecińskiej św. Jakuba, fot. Fundacja Eureka

 

W latach 2005-2013 wahadło Foucault było umieszczone w wieży Zamku Książąt Pomorskich i jako "stale działające" było drugie 
co do długości (28,5 m; 76 kg) w Polsce, fot. 18.05.2008., SNW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież