W dolinie strumienia Osówka od Jeziora Głębokiego do Podbórza w Szczecinie został powołany zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka". Są to tereny leśne o cechach naturalnych, ze stanowiskami zagrożonych i rzadko spotykanych roślin.
 
Image
Zacisze

 

Szlakiem przez Dolinę Siedmiu Młynów, długości ok. 4 km, można dotrzeć z “Białej Leśniczówki” na Szczecińską Gubałówkę. Trasa prowadzi drogami leśnymi, pod górę, wzdłuż strumienia Osówka.

Image
Łomot

"Biała Leśniczówka" (obecnie budynek mieszkalny), mieści się przy ul. Miodowej 3, niedaleko pętli tramwajowej linii 1 i 9 na Głębokim. Obok niej znajduje się polsko-niemiecka ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Wspólny Las-Wspólna Europa”. Ścieżka jest ogrodzona, wyposażona w wiaty, ławy, "zieloną klasę” oraz parking.

Image
ścieżka przyrodniczo-edukacyjna
 
Idąc, z tego miejsca, kierujemy się szlakiem niebieskim, dalej zielonym. Po drodze napotkamy stawy młyńskie i pozostałości dawnej zabudowy młynów, np. mostek, schody, resztki muru. Do dzisiaj z dawnych młynów zachowało się jedynie Ustronie. Po kolei wzdłuż Osówki mijamy stawy (w nawiasach niemieckie odpowiedniki nazw młynów): Zazulin (Kuckuksmühle), Ustronie (Sauersackmühle później Kaisermühle), Uroczysko (Papillonsmühle później Schmetterlingsmühle), Zacisze (Mutgebermühle), Nagórnik (Strohmühle później Bergmühle), Łomot (Klappmühle), Wyszyna (Obermühle).

Image
Uroczysko

Aktualnie realizowane jest oznaczenie trasy w polsko-niemieckie drogowskazy. Niedługo na szlaku napotkamy także słupki oznaczone cyframi od 1 do 7 - przystanki przy stawach młyńskich.

Image
jeden z młynów - przed II wojną
 
Historia: Młyny wodne wraz ze spiętrzającymi wodę stawami młyńskimi funkcjonowały nieprzerwanie do XIX wieku. Zaprzestały działalności wraz z rozwojem młynarstwa o napędzie elektrycznym. Na przełomie XIX i XX wieku, Dolina Siedmiu Młynów została przekształcona w atrakcyjny rejon turystyczno-wypoczynkowy. Przyczyniło się to do przekształcenia młynów w restauracje, kawiarnie, hotele, schroniska młodzieżowe. W czasie II wojny nie zostały zniszczone, jednak opuszczone i niezamieszkałe stopniowo były dewastowane, i w konsekwencji całkowicie zniszczone. Do dzisiaj zachował się jedynie budynek mieszkalny po młynie Ustronie. Zobacz trasę rowerową: RUSAŁKA - DOLINA SIEMIU MŁYNÓW - WARSZEWO - RUSAŁKA
 
W 2006 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przeprowadziło ankietę: Czy jesteś za projektem częściowego odtworzenia tego co było w Szczecinie, w Dolinie Siedmiu Młynów? Z 52 osób, które odpowiedziały na ankietę  96.2% (50 osób) odpowiedziało: za; 3.8% (2 osoby) odpowiedziały: nie wiem; nie było nikogo kto byłby przeciw. Zobacz podsumowanie tej i innych naszych ankiet z 2005-2014.

Komentarze  

+2 #6 Gość 2013-10-30 11:14
proponuję zajrzeć np. na Polanę Sportową z infrastrukturą dla ludzi, miejscami do odpoczynku, kiblami i co najważniejsze powszechnym dostępnem do internetu, albo przejść się do Wodozbioru
Cytować
0 #5 Gość 2013-10-28 23:31
już końcówka 2013 ;)
Cytować
+1 #4 Gość 2012-06-10 02:10
jakie są zagrożone rośliny w Dolinie Siedmiu Młynów?
Cytować
0 #3 Gość 2010-08-04 12:49
co jakiś czas podnoszony jest temat: co dalej z doliną?, czy ma być dla zwierząt i ptaków?, różnych endemicznych owadów? czy dla ludzi: ścieżki, trasy, infrastruktura, knajpy, kible? O tym się mówi, a potem jest cisza. Teraz jest 2010, czyli za rok dwa bedzie tak samo.
Cytować
0 #2 Gość 2009-02-05 19:08
2 września 2006 roku - teraz mamy 2009, a co to są \"poligonowe\" konsultacje? A może jeszcze trwają ?
Cytować
0 #1 pieszy turysta 2006-09-04 10:22
2 września na Gubałówce odbyło się otwarte spotkanie w sprawie doliny 7 młynów uczestników "poligonowych" konsultacji, i co dalej?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież