WYSPA GRODZKA - Szczecin
Wyspa Grodzka leży pomiędzy Odrą Zachodnią (od strony WAŁÓW CHROBREGO) i Duńczycą (od strony ŁASZTOWNI). Południowy koniec wyspy odcięto sztucznym przekopem a powstały w ten sposób niewielki fragment wyspy nazwano Bielawa. W ten sposób nastapił podział funkcji: na wyspie Grodzkiej są tylko działki a na Bielawie znajduje się przystań wioślarska.
Nad Odrą, przy Kapitanacie Portu Urzędu Morskiego w Szczecinie jest mała przystań, z której codziennie na wyspę Grodzką kursuje łódź motorowa. Zabiera jednorazowo 11 osób. W okresie letnim od godziny 9 do 21, z przerwą między 13-15. Ludzie, którzy na wyspie mają działkę, płacą za przeprawę abonament. Pozostałych każda przeprawa kosztuje kilka złotych.
Wokół wyspy prowadzi ścieżka, co jakiś czas są miejsca, pomosty, z których rozciąga się widok na Wały Chrobrego, na Łasztownię lub Port.
Czasami przy porcie cumują luksusowe wycieczkowce, na zdjęciu SEABOURN SOJOURN. Z wyspy Grodzkiej można je podziwiać w całej okazałości. Tego typu wycieczkowce często mają kilkanaście pokładów, a na nich kilka restauracji, kasyno, lunch bary, ośrodki SPA i fitness, baseny, biblioteki, teatr ... Zdarza się, że obserwatorów stojących na brzegu wyspy obserwują pasażerowie z balkonów komportowych kajut. Pasażerowie luksusowych wycieczkowców płacą za rejsy np. siedmiodniowe po Bałtyku około 4 tysiące euro. Natomiast obserwatorzy z wyspy Grodzkiej podziwiają widoki za free.
Od wielu lat mówi sie o końcu działek na wyspie Grodzkiej i o planach zbudowania np. ozdobnego mostu łaczącego Wyspe Grodzką z Łasztownią, o budowie budynków mieszkalnych, luksusowych apartamentów z basenami, mieszkań, hoteli, biur, scen teatralnych lub operowych i sal kongresowych. Do tego mariny i jachtkluby. Póki co na tablicy ogłoszeń przy przeprawie wiszą informacje o przetargach. Np. informacja z lipca 2010: działka o powierzchni 675m2 z altaną, szklarnia i wędzarnią w cenie wywoławczej 2 252 zł.
zobacz PUNKT WIDOKOWY - z głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Komentarze