Bramę Napoleona - Łuk Triumfalny w Ślesinie zbudowano w 1811 lub 1812 roku (wg tablicy informacyjnej) na cześć Napoleona Bonaparte, który miał wracać przez Ślesin z kampanii rosyjskiej. Prawdopodobnie Cesarz Francuzów nigdy pod ślesińskim łukiem nie przejechał, chyba że nieoficjalnie. Nie ma też 100% pewności czy brama została wzniesiona dla Napoleona, czy dla jego brata Hieronima. Inne źródła podają, że bramę ufundował Walkanowski lub Walichnowski herbu Wieruszowa - dziedzic z pobliskich Piotrkowic - na cześć Księcia Warszawskiego Fryderyka Augusta.

 

Brama Napoleona - Łuk Triumfalny w Ślesinie, fot. sierpień 2014., SNW.

 

Lokalizacja: 52.37008392855965, 18.308662176132202

 

 

Jeżeli Brama została zbudowana ku czci Napoleona, stało się to prawdopodobnie przed 1812 rokiem, chyba, że mieszkańcy Ślesina wiedząc, że jego armia została zdziesiątkowana chcieli dodać mu otuchy, bo liczyli na to, że Napoleon pomoże Polsce zdobyć niepodległość. Sama kampania na Moskwę była nazywana Drugą Wojną Polską a na przełomie XVIII i XIX wieku język francuski dla wielu Polaków nie stanowił problemu, więc łatwo było Napoleonowi wpłynąć na narodowe emocje. 28 czerwca 1812 roku Sejm Księstwa Warszawskiego ogłosił wskrzeszenie Polski. Niestety Napoleon poniósł klęskę, a na kongresie wiedeńskim (od września 1814 do 9 czerwca 1815) szesnaście państw europejskich zadecydowało, że Księstwo Warszawskie stanie się Królestwem Polskim pod berłem dynastii Romanowów.
 
15 IX 1812 roku, dzień po zajęciu Moskwy w mieście wybuchł pożar. 18 X Napoleon zdecydował się na powrót do Paryża, ale zimowa aura i starcia w trakcie odwrotu dziesiątkowały żołnierzy. 5 XII decyduje się na opuszczenie swoich żołnierzy i szybki wyjazd do Paryża. Ile czasu zajął mu powrót i czy wracał przez Ślesin?

 

W 1972 roku w Bramę wjechała ciężarówka i niewiele z niej zostało. Na przełomie lat 1976/77  mieszkańcy Ślesina odbudowali ją, jak mówią, od podstaw. Została pomalowana na 'majtkowy' błękit i dopiero w 2012 roku zyskała nowe oblicze i (pierwotny?) kolor. 16 września 2012 roku, w czasie uroczystości 200-lecia powstania Łuku Triumfalnego, "Napoleon Bonaparte" uroczyście przejechał na koniu pod Łukiem, a następnie wziął udział w odsłonięciu własnego popiersia w parku nad jeziorem Ślesińskim.

 

Brama Napoleona - Łuk Triumfalny w Ślesinie, fot. sierpień 2014., SNW. 

 

Budowla  wykonana jest w stylu klasycystycznym, składa się z półkolistej arkady i bocznych przejść dla pieszych. Na elewacjach lizeny zakończone głowicami jońskimi. Zwieńczenie schodkowe z Orłem Księstwa Warszawskiego na szczycie.

 

 Ślesin, trasa rowerowa do Lichenia, fot. sierpień 2014., SNW.

 

Zobacz też pozostałe artykuły napisane w ramach promocji Wielkiej Pętli Wielkopolski oraz ciekawe miejsca w innych województwach, np.: BRAMA POLSKA w Łagowie,  WZGÓRZE NAPOLEONA w Szczecinie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież