Poręby Dymarskie to niewielka miejscowość położona w powiecie kolbuszowskim (gmina Cmolas). Tworzy ją 18 przysiółków (pojedynczych skupisk domów), spośród których największym jest Wielkie Pole. Swe korzenie Poręby wywodzą z działających na tym terenie 2-uch XVI-wiecznych kuźnic. Pierwsza związana z dzisiejszym przysiółkiem Dymarka, a druga z przysiółkiem Ruda.Wraz z rozwojem kuźnic następowała wycinka lasu, a właściwie ówczesnej puszczy. Na powstałych polanach stopniowo osiedlali się kowale, drwale, rudnicy. Tę część nazwano Porębami od wyrębów, aż z czasem powstały oddzielne przysiółki - typowe rodzinne grody jak Dziuby, Micki, Pyryty (od nazwisk ludzi tam mieszkających) czy inne biorące nazwę od nazw przyrody czy swego położenia. Szukając informacji o Porębach znajdziemy określenie Poręby z Dymarką i Rudą. Dopiero hrabia Tyszkiewicz zmienił nazwę na Poręby Dymarskie. W taki to sposób powstała wieś, a jej dawny charakter osadnictwa zachował się do dziś. 
 
Image
drewniany kościół

Główną atrakcją w Porębach Dymarskich jest XVII-wieczny kościół wybudowany w latach 1656-60 w pobliskim Cmolasie, w 1979 roku przeniesiony do Poręb Dymarskich. Głównym powodem przeniesienia kościoła była m.in. odległość Porąb od Cmolasu a także pogarszający się stan drewnianej świątyni nieużywanej już od lat 60-tych. Podczas transferu kościoła dokonano wielu interesujących odkryć, spośród których najważniejszym okazały się XVII-wieczne polichromie. Świątynia ta usytuowana jest w centrum wsi, a przez te wszystkie lata ciągle jest odnawiana. Już dziś można podziwiać piękne polichromie, a także odnowione ołtarze (2 ołtarze boczne i ołtarz główny).

Image
polichromia

Kościół otwarty jest zawsze pół godziny przed Mszą Świętą. W niedziele msze św. są o 8.00 i 10.30, w dni powszednie - rano i wieczorem (nie zawsze w tych samych godzinach) - warto zerknąć na stronę www, tam znajduje się numer telefonu i można uzgodnić indywidualne terminy zwiedzania.

Kościół w Porębach Dymarskich wchodzi w skład szlaku architektury drewnianej, trasa nr IX Tarnobrzesko - Niżańska. W Porębach znajduje się także Ośrodek Oazowy mieści się on na plebani i w okresie wakacyjnym są tam oazy.

Image
przystanek na ścieżce zdrowia
 
Kolejna atrakcją w Porębach jest Ścieżka Edukacyjno-Przyrodnicza "Dymarka”, której łączna długość wynosi 25 km. Ścieżkę zdrowia, bo tak nazywają ja mieszkańcy najlepiej pokonywać rowerem. W przysiółku Dymarka została wytyczona ponadto trasa spacerowa na dawnej grobli, na której można podziwiać stare dęby. Ponadto wyznaczone jest miejsce gdzie można odpocząć, zapalić ognisko czy zaparkować samochód. W przysiółku Dymarka można również podziwiać 400-letnią lipę lub wyruszyć na wycieczkę po starych brzegach zalewu rudnego i napotkać liczne kapliczki i krzyże przydrożne.

Image
400 letnia lipa

 

Dojazd: Do Poręb Dymarskich można się dostać autobusem z Kolbuszowej (tylko dni robocze), a także z Nowej Dęby do Płazówki. Jadąc do naszej miejscowości autem dostaniemy się tu zjazdem z Cmolasu, lub wcześniej jadąc z Rzeszowa zjeżdżając na Zarębki, lub od strony Tarnobrzega zjazd w Majdanie Królewskim. Obecnie przez Poręby prowadzi droga powiatowa asfaltowa na całej długości od Cmolasu do Majdanu Królewskiego. Współrzędne geograficzne: 50.336643, 21.794286

 

Image
miejsce odpoczynku
 
 
W najbliższej okolicy:
6 km od Porąb, w Cmolasie
- zabytkowy "cudowny" drewniany kościołek i całe Sanktuarium Przemienienia Pańskiego z ołtarzem polowym, a także basen,
14 km od Porąb, w Kolbuszowej - Skansen, obok niej Werynia z secesyjnym pałacem Tyszkiewiczów, odnawianym pod placówkę Uniwersytetu Rzeszowskiego,
14 km od Porąb, w Wilczej Woli - zalew,
8 km od Porąb, w Trzesowce - drewniany kościołek.

Komentarze  

0 #16 Ewelina 2011-11-27 17:22
Poreby o cale moje zycie.Urodzil sie i wychowal tam moj tata.Piekne okolice,polecam naprawde warto przyjechac.
Cytować
+1 #15 Ewelina 2011-05-29 21:30
Poręby to całe moje życie,mój tata się tam urodził,tam mam swoją rodzine.Polecam każdemu te piękne okolice.
Cytować
-1 #14 Gość 2009-11-08 04:50
Poręby to naj najlepsza woiska jaką znam;)))
Cytować
+1 #13 Agik:D 2009-10-31 16:32
Wiec turysto nie zwlekaj i do Porąb Dymarskich uciekaj zaznasz ruchu i swobody odpoczniesz i wrócisz mlody:):P
Cytować
+1 #12 Gość 2009-06-02 15:54
W Porębach jest bardzo fajnie... Mieszkam tam od dziecka i polecam każdemu przybyszowi z daleka:)
Cytować
0 #11 DAVID DZIUBA 2009-05-15 07:16
MY FAMILY WAS FROM THE AREA AND NOW MOSTLY SETTLED IN THE CHICAGO AREA,USA. ONE UNCLE LIVED IN SANOK RECENTLY DECEASED
Cytować
+1 #10 Patrykos 2008-10-04 21:07
Ja jestem z Komorowa to nie tak daleko a ,,dymarkę\" przejechałem 7 razy i dalej mi się nie znudziła. Warto przyjechać do Porąb dymarskich, polecam.
Cytować
+1 #9 Gość 2008-05-24 12:58
jest tam fajnie chociaż jest to zadupie .Są fajne szlaki doły jak cholera.Budy znaczy się domy.1 sklep ,wszędzie lasy .Ale jest tam fajnie...
Cytować
+1 #8 Gość 2007-11-01 10:12
nie ma jak nasza wieś.taka własnie klima czy lato czy zima deszcz czy słonce zawsze tam bylo na max i bez konca od małego musiałem stawiac zyciu czoła podwurko kuple to była dlamnie szkoła .stary iprezy godziny policyjne wojny osiedlowe nie wine dziecistwo stary zapomnij nie jeszcze jedna osoba to wspomni jak to było kiedy wszystko sie bawiło wspomnimy jeszcze nie raz jak to było...
Cytować
+1 #7 Gość 2007-10-14 16:26
Znam Poręby , 25lat temu przyjeżdżałem tu na wakacje. Dzika przyroda robi wrażenie . Miejscowe powietrze jest tak czyste że aż dusi przeciętnego mieszczucha .
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież