2 kilometry na południe od centrum Skwierzyny znajduje się Żydowska Góra, a na niej Żydowski Cmentarz (Kirkut), który jest jedynym śladem jaki pozostał po ponad 600-letniej obecności Skwierzyńskich Żydów.

Image
fot.1
 
Image
fot.2

Żydzi w Skwierzynie osiedlali się prawdopodobnie już od XIV wieku. W roku 1838 mieszkało w Skwierzynie 1543 Żydów, od tego czasu do 1933 roku ludność żydowska systematycznie malała.

Image
fot.3
 
Najstarszy nagrobek pochodzi z 1747 roku (Skwierzyna znajdowała się wtedy w granicach Rzeczypospolitej).

Image
fot.4

Na nagrobkach znajdują się symbole np. oko opatrzności, dłonie w geście błogosławieństwa, dzban i misa, księga, korona, lew, orzeł, jeleń, gałązka palmowa, świecznik i inne. Niektóre z  nich opisane są na tablicy informacyjne stojącej u podnóża góry.
 
Image
fot.5
 

Cmentarz zajmuje ponad 2 ha i graniczy bezpośrednio z cmentarzem katolickim (dawnym ewangelickim).  Pod względem ilości nagrobków (ponad 200 macew), jest największym cmentarzem żydowskim w woj. lubuskim. 


Image
fot.6

Cmentarz przetrwał czasy nazizmu i w stanie niemal nienaruszonym pozostał do mniej więcej połowy lat 60, kiedy to władze lokalne oficjalnie "porządkując" cmentarz, demontowały i wywoziły nagrobki wykonane ze szlachetniejszych materiałów by wykorzystać je do celów budowlanych. Jednocześnie kirkut był dewastowany przez szabrowników i wandali. Do dzisiaj nie zachowało się ogrodzenie oraz brama, nie zachował się dom pogrzebowy, studnia czy nagrobki ozdobione czarnym szkłem. W 1992 roku skwierzyński kirkut został wpisany do rejestru zabytków, ale gminie brakuje pieniędzy na całkowitą renowację.
 
Image
lapidarium
 
Image
Żydzi w dowód pamięci na nagrobkach zamiast kwiatów kładą kamienie
 
Skwierzyna znajduje się około 30 km na południe od Gorzowa Wielkopolskiego,  na Żydowską Górę (Judenberg) można dojechać drogą nr 3 ( E65), cmentarz znajduje się  przy ulicy Mickiewicza, niedaleko drogi do Międzyrzecza.
 
Image
przy drodze znajdują się tablice informacyjne

 

Image
fot.7

 

Image
fot.8

 

Image
fot.9
contentmap_plugin

Komentarze  

0 #1 Gość 2010-01-17 00:29
Mieszkam blisko tego cmentarza i uwarzam,że warto by było zrobic do niego ścieżkę rowerową.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież