Miejscowość Lubostroń położona jest 15 km na północny wschód od Żnina na prawym brzegu Noteci, około 1 km na wschód od szosy Żnin – Brzoza. Od 1764 do 1939 roku była w ręku rodziny Skórzewskich i to im zawdzięcza swą obecną nazwę (wcześniej wieś nazywała się Piłatowo, Lubostroń to skrót od „serca lube ustronie” – tak zafascynowany urodą miejsca nazywał posiadłość hrabia Fryderyk Skórzewski). To właśnie na jego zlecenie została tutaj zbudowana w latach 1795-1800 siedziba rodowa - jeden z najpiękniejszych w Polsce pałac klasycystyczny zachowany w doskonałym stanie do czasów obecnych.

Image
Pałac w Lubostroniu
 
Współrzędne:
52°54'24.2"N 17°52'55.3"E
52.906730, 17.882034
 
Zbudowany jest na planie kwadratu, z rotundą pośrodku. Nad głównym wejściem znajduje się napis „Sibi, amicitiae et posteris” („Sobie, przyjaciołom i potomnym”). Na kopule pałacu umieszczono brązowy posąg Atlasa dźwigającego glob ziemski.

Image
posąg Atlasa
 
Wewnątrz mieści się sala kolumnowa z intarsjowaną podłogą, ozdobioną pośrodku herbami Polski i Litwy. Na ścianach widnieją cztery płaskorzeźby przedstawiające sceny historyczne: królową Jadwigę przyjmującą posłów krzyżackich w Inowrocławiu, zwycięstwo Wojsk Polskich nad krzyżakami w bitwie pod Koronowem w 1410 roku, króla Władysława Łokietka znajdującego Floriana Szarego na polu bitwy pod Płowcami w 1331 roku, oraz Fryderyka II oglądającego plany regulacji budowy nowych śluz w Bydgoszczy. Obok pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna z XVIII wieku, tzw. „Stary pałac”. W pobliżu mieszczą się też stylowe, klasycystyczne stajnie i wozownie z przełomu XVIII - XIX.

 

Image
stajnie i wozownie
 
Pałac otoczony jest pięknym parkiem założonym około 1800 roku. Zajmuje według różnych źródeł od 28 do 40 hektarów.
 
Image
jedna z alejek

 

Image
staw parkowy


Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Oferuje również miejsca noclegowe, restaurację, sale konferencyjne. Organizowane są tutaj liczne wystawy, koncerty, festyny i inne przedsięwzięcia kulturalne. Szczegóły na stronie: INSTYTUCJA KULTURY LUBOSTROŃ.

 

Blisko: MUZEUM KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ w Wenecji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież