Miłośnikom turystyki rowerowej polecamy wycieczkę trasami rowerowymi w Jesionikach, Beskidach, Karkonoszach czy w Czeskim Raju. Udogodnieniem dla cyklistów są kursujące tam cyklobusy, czyli autobusy do przewozu rowerów. 

 

cykloturistika, Czeski Raj 2. Fot. Štěpán Vrzala

  

Cyklobusy Karkonosze 2. Fot. MU Vrchlabi

 

 

Cyklobusy Karkonosze 4. Fot. MU Vrchlabi

 

 

Cyklobusy Karkonosze. 3. Fot. MU Vrchlabi

 

Cyklobusy w Beskidach będą kursowały na dwóch trasach: z Ostrawy i Nowego Jičína. Autobusy kursują w czerwcu i we wrześniu w weekendy, a w lipcu i  sierpniu codziennie.

 

W Jesionikach cykliści będą mieć do wyboru trzy trasy na Ovčárnę: z Ołomuńca, z Krnova oraz z  Šumperka. 

 

Piękną krainę Czeskiego Raju najlepiej zwiedzać z siodełka roweru. Do dyspozycji cyklistów jest tu aż pięć linii cyklobusów, które będą kursowały do końca sierpnia. Cyklobusem dojedziemy do najpiękniejszych miejsc w regionie, między innymi do miejscowości Hrubá Skála, Sobotka, Turnov, Malá Skála, Semily, na zamek Kost czy do Jičína.

 

Karkonoskie cyklobusy wystartują 28 maja i będą kursowały do 25 września 2016 na sześciu trasach. Cyklobusy kursujące główną trasą  (Harrachov, Rokytnice, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy) wyruszają regularnie w obu kierunkach (rano po godzinie siódmej), a wieczorem (około 16:30) wracają.

 

Na tę główną trasę nawiązują autobusy z Vrchlabí do Szpindlerowego Młyna, następnie na Špindlerovu boudu i z Jilemnicy – Hrabačova do Vítkovic i na Horní Mísečky. Wschodnia cześć Karkonoszy, Žacléř, jest połączona linią autobusową do Trutnova. Z Trutnova cykliści mogą skorzystać z bezpośredniego autobusu przystosowanego do przewozu rowerów aż na Pomezní Boudy.

 

Karkonoskie cyklobusy nawiązują na podobną sieć cyklobusów w Czeskim Raju. Wystarczy rano w Jilemnicy – Hrabačovie przesiąść się i kontynuować podróż w kierunku na Železný Brod lub Turnov.

 

Na trasie  Špindlerův Mlýn – Špindlerova bouda opłata za przejazd jest taka sama jak za przejazd zwykłym autobusem. Dostępne jest także bezpośrednio połączenie cyklobusem z Trutnova na Pomezní Boudy i z Vrchlabí na Špindlerovu boudu.

 

Kolejną możliwością jest przejazd do Polski. Poranny cyklobus z Vrchlabí jedzie do przejścia granicznego na Špindlerovą boudę. Stąd można wyruszyć na rowerze do Szklarskiej Poręby i z powrotem do Harrachova, lub przez Karpacz  na Pomezní Boudy. Z obu miejsc można wieczorem skorzystać z transportu cyklobusem. _2016_05_25. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież