Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki, jest trzecią pod względem wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.

 

 Elektrownia wodna Dlouhe Strane. Fot. Libor Sváček

 

Górny zbiornik elektrowni powstał po usunięciu wierzchołka góry Mravenečník na wysokości 1 350 m. nad poziomem morza. W czasie zwiedzania elektrowni można obejrzeć film o powstaniu tego obiektu oraz podziemną maszynownię, z największą rewersyjną turbiną wodną w Europie. Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

 

Współrzędne:
50°04'39.5"N 17°09'34.9"E
50.077634, 17.159700

 

Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzających jest tylko dolny zbiornik).

 

Na miejsce  dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu obok centrum informacji turystycznej w Koutach nad Desną. więcej: www.dlouhe-strane.cz   _18.03.2015

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież