Stowarzyszenie Nasze Wycieczki zaprasza na wystawę plenerową „Kultura na gruzach. Artystyczny Szczecin 1945-1948" - 16 plansz zawierających 52 zdjęcia i 234 wycinki prasowe dotyczące kina, teatru, radia, prasy, wydawnictw, koncertów, imprez, zabytków oraz twórczości literackiej, plastycznej i fotograficznej. Całość ukazuje barwny okres zwany pionierskim, trwający od 1945 do wprowadzenia, na początku 1949 roku, doktryny socrealizmu.

 

fragment tablicy głównej „Kultura na gruzach. Artystyczny Szczecin 1945-1948" 

 

Wystawę będzie można obejrzeć od 1.08.2018 r. do 31.08.2018 r. na Jasnych Błoniach w Szczecinie (obok parkingu przy ulicy Piotra Skargi). Symboliczne otwarcie 1.08. o godzinie 17.00.

 

Latem 1945 roku było zniszczone ponad 60 procent Szczecina, a przyszłość miasta była niepewna. Spekulowano, że Szczecin stanie się wolnym miastem na wzór przedwojennego Gdańska, a polska administracja opuszczała miasto dwukrotnie. Kwitło bezprawie. Prawie każdego dnia dochodziło do aktów przemocy, kradzieży, gwałtów i morderstw. Pionierzy przyjeżdżający do Szczecina byli napadani już w pociągach. Przyjeżdżali szabrownicy i ci, którzy postanowili zacząć nowe życie pod zmienionym nazwiskiem, ale większość szukała cichej przystani, spokojnego miejsca by zapomnieć o wojennej traumie, znaleźć pracę, cieszyć się rodziną i rozwijać swoje pasje.

 

Szczecin był najniebezpieczniejszym miastem w Polsce, a mimo to rozwijało się życie kulturalne. Już w pierwszych miesiącach po wojnie powstał polski teatr i redakcje gazet. Uruchomiono radiowęzeł i kino. Organizowano koncerty i bawiono się na dancingach. Wkrótce do miasta zaczęli przyjeżdżać literaci, m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński i Jerzy Andrzejewski, którzy odpowiedzieli na apel wojewody szczecińskiego Leonarda Borkowicza. Powstało wiele szczecińskich wierszy, opowiadań, słuchowisk radiowych i piosenek, a o wydarzeniach w artystycznym Klubie XIII Muz było głośno daleko poza Szczecinem. Pod koniec okresu pionierskiego twórcy i artyści zaczęli wyjeżdżać ze Szczecina. Energia i zapał nie wystarczyła w zestawieniu z sytuacją polityczną i zmianami personalnymi w instytucjach kultury, polegającymi na usuwaniu ludzi kompetentnych uważanych za "niepewnych" i awansowaniu tych, którzy popierali i demonstrowali lojalność wobec stalinizmu.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wystawy.

 

Wystawa została zrealizowana przez Stowarzyszenie Nasze Wycieczki, dzięki współfinansowaniu Gminy Miasto Szczecin (umowa nr WK/OKO/27/2018 CRU 18/0002352). Opracowanie merytoryczne powstało w oparciu o materiały dostępne w: Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, Archiwum Państwowym w Szczecinie, fortepan.hu oraz na podstawie zbiorów własnych Stowarzyszenia Nasze Wycieczki.

 

Wystawa "KULTURA ..." zamontowana :) Otwarcie dzisiaj - 1 sierpnia, o 17.00

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież