Zamki, pałace i historyczne miasta w Czechach świętują w roku 2016 siedemsetną rocznicę narodzin  króla Karola IV. W sezonie letnim szykują ciekawe imprezy historyczne i kulturalne nawiązujące do okresu panowania tego wielkiego władcy.

 

Kutne Hora, kościół św. Barbary. Fot. Ladislav Renner

 

Królewskie Posrebrzanie Kutnej Hory
25 edycja uroczystości  gotyckich  przypomni słynne tradycje królewskiego miasta górniczego.  Kutná Hora na cały weekend przeniesie się do początku XV wieku, w czasy swej największej świetności. Impreza tradycyjnie zainauguruje sezon turystyczny w Kutnej Horze,  wpisanej na listę UNESCO.  Na gości czekają liczne atrakcje, na przykład wielki turniej rycerski, jarmark, występy muzyczne   i taneczne, pokazy rzemiosł średniowiecznych, sokolnicze, konkursy dla dzieci i dorosłych.  Impreza odbędzie się 25-26 czerwca w ogrodach kolegium jezuitów i w parku obok kościoła świętej Barbary.

 

Posrebrzanie Kutnej Hory 2. Fot. Pavel Šeplavý

 

Posrebrzanie Kutnej Hory 2. Fot. Pavel Šeplavý

 

Złoto cesarzy i królów w Valticach
Miłośnikom biżuterii polecamy wycieczkę do miasta Valtice na południowych Morawach. W tutejszym pałacu zobaczymy wystawę oryginałów i doskonałych kopii klejnotów koronacyjnych pochodzących z Europy, Azji i Afryki. Zobaczymy korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego, ziem czeskich, Austrii, Królestwa Węgier, jak również insygnia książąt Królestwa Szwecji, korony Indii, Iranu, Tajlandii czy Etiopii. Wystawa potrwa do 2 października. Wycieczkę możemy połączyć ze zwiedzeniem kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

 

Valtice. fot. Ladislav Renner

 

Gry szkockie na Sychrovie
Festiwal odbędzie się  20 sierpnia na terenie pałacu Sychrov w Czeskim Raju. Program rozpocznie się o godzinie 9 rano i potrwa aż do północy. Na gości czeka szkocka i irlandzka muzyka, oryginalne konkursy sportowe w rzucaniu kłodą lub młotkiem, degustacje whisky z całego świata.

 

Królewskie świętowanie na Karlštejnie
Mnóstwo atrakcji szykuje  zamek Karlštejn w pobliżu Pragi, wzniesiony w okresie panowania króla Karola IV.  W tym sezonie zamek można zwiedzać także nocą - na gości czekają różne tematyczne programy zwiedzania. Polecamy także  wyjątkową wystawę  Skarb Karlštejnski, prezentującą kolekcję niemal 400 przedmiotów z okresu Karola IV, które świadczą o kulturze i stylu życia na królewskim dworze - naczynia do picia, modne dodatki, na przykład biżuteria, sprzączki, guziki, a także szkatułki na wonne maści i zioła.

 

Karlštejn. Fot. Ladislav Renner

 

Ciekawostki na zamku Kost
Zamek Kost leżący około 90 kilometrów na północ od Pragi, w Czeskim Raju,  zaprasza 23-24 lipca na uroczystości związane z 700 rocznicą narodzin Karola IV. Nie zabraknie średniowiecznej muzyki, pokazów szermierki, kuglarzy, sokolników i dobrej, tradycyjnej kuchni. Trzy dni później, 13 i 14 sierpnia, na zamku odbędą się coroczne uroczystości historyczne, również z ciekawym programem.

 

Tańce orientalne na Bouzovie
Majestatyczny zamek Bouzov wznoszący się w regionie środkowych Moraw, w pobliżu Ołomuńca zaprasza do zwiedzania pięknych komnat i wieży zamkowej. Latem odbędzie się tu też kilka imprez kulturalnych. 16 i 17 lipca będzie można podziwiać piękne tancerki prezentujące taniec brzucha. Na gości czeka także wiele niespodzianek i uroczysty wieczór galowy w Sali Rycerskiej.  Miłośników pokazów szermierki zapraszamy na Bouzov 7-8 sierpnia. Atrakcją imprezy będzie także możliwość wypożyczenia historycznych strojów. Więcej informacji: TUTAJ   _15.04.2016.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież