Ptaki zimą często gromadzą się na wszelkich zbiornikach wodnych. Zawsze łatwiej im w takich miejscach zdobyć jedzenie. Przez lata ludzie myśleli, że karmiąc ptaki resztkami ze swojego stołu, a szczególnie chlebem, spełniają dobry uczynek. Jedzenie się "nie marnowało", a głodne ptaki były "nakarmione".

 

nad kanałem w Hamburgu, zima 2015.

 

Ale po latach okazywało się, że życie w wodzie zamiera, ptaki wodne i ryby chorują, wokół unosi się zapach siarkowodoru, a ciekawe miejsca nad wodą nie są już ciekawe. W Niemczech widzieliśmy dobrze opracowane graficznie - oddające istotę problemu tablice. Tam nie śmierdziało, więc przekaz obrazkowy przynosi efekty, ale są miejsca gdzie mimo widocznych tablic edukacyjnych i zakazów, ptaki nadal karmi się chlebem, bułką, ciastkami etc.. Dlatego jeszcze raz prosimy o współczucie dla ptaków, ryb oraz dla naszych jezior, stawów i wszystkich zbiorników wodnych. Niech staną się miejscami, gdzie można znaleźć orzeźwienie nad czystą wodą.

 

Jezioro Nowogardzkie, zima 2014.

 

Jezioro Nowogardzkie, zima 2014.

 

Bad Schwartau, lato 2011.

 

Tablica przy jeziorze w Bad Schwartau, lato 2011.

 

nad jeziorem w Ińsku, lato 2012.

 

nad jeziorem w Ińsku, lato 2012. O tym co zobaczyliśmy w Ińsku pisaliśmy 24 sierpień 2012 w artykule: Dlaczego nie wolno karmić ptaków wodnych?

 

Czy dokarmiać i czym dokarmiać? i jaka karma jest zdrowa dla ptaków? Ptaki powinno się dokarmiać tylko zimą, ale gdy nie ma śniegu, a zima jest łagodna, to ptaki lepiej radzą sobie same. Tylko śnieg i mróz utrudnia im żerowanie i gdy wtedy zaczniemy je dokarmiać, to musimy to robić do czasu aż stopnieje śnieg, bo ptaki szybko się przyzwyczajają i będą czekać. Pokarm dla ptaków nie może zawierać soli, przypraw, konserwantów, pokarmów pęczniejących, chleba i innych resztek przetworzonego jedzenia z ludzkiego stołu. Każdy ptak lubi co innego, ale jak jest głodny to zje nawet to, przez co potem choruje. W każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowe pasze i mieszanki nasion, można też zrobić je samemu, ale jeśli nie bardzo wiemy kiedy i czym karmić, to lepiej ograniczyć się tylko do obserwowania przyrody i nie karmić ptaków wcale.

 

nad kanałem w Hamburgu, zima 2015.

 

 

nad kanałem w Hamburgu, zima 2015.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież