Image

 

Na początku wakacji zawiadomiliśmy kilkaset osób zainteresowanych historią i kulturą Szczecina o tym, że na stronie NaszeWycieczki.pl umieściliśmy dwie ankiety dotyczące ruin wieży Quistorpa i odnalezionego fragmentu orła z nagrobka Martina Quistorpa. Wszystkich ciekawiło jak myśli większość? Po podsumowaniu poznaliśmy odpowiedzi. Prawdę mówiąc, zaskoczyła nas ilość osób opowiadających się za odbudową wieży w pierwotnej formie i duży odzew z drugiej strony Odry (ludzi mieszkających w Niemczech zainteresowanych historią i kulturą Szczecina oraz familią Johannessa i Martina Quistorp).

Image
foto: po lewej - początek XX wieku, po prawej początek XXI wieku
 
Pierwsza ankieta dotyczyła ruin wieży Quistorpa. Proponowaliśmy w niej trzy odpowiedzi:
A. Jestem za tym, by ruiny wieży Quistorpa pozostały "trwałą ruiną".
B. Jestem za wiernym odbudowaniem -  zrekonstruowaniem wieży Quistorpa.
Wieża Quistorpa miała 45 m. wysokości, a z masztem - 52 metry. Projekt wieży wykonał architekt Franz Schwechten z Berlina w stylu neogotyckim z elementami neoromantyzmu. Na  kamiennej podstawie z obrabianych bloków granitowych z rugijskich kamieniołomów zbudowano ceglana wieżę częściowo zdobioną ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamiennymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu i Przemysłu (Ludwiga Manzla). W dolnej części wieży mieściła się kawiarnia. Obecnie pozostała tylko kamienna podstawa oraz niewielki fragment ceglanej podstawy wieży. Według powszechnej opinii stan konstrukcyjny ruin wieży jest mocno naruszony, więc koszt odbudowy / rekonstrukcji byłby bardzo wysoki.
C. Jestem za zaadaptowaniem ruin wieży na cele gastronomiczno - turystyczne i wybudowaniem obok nowoczesnego punktu widokowego. Jednym z tego typu przykładów - pomysłów na reaktywację - jest  projekt architekta Tadeusza Mirka wyróżniony w 1998 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Szczecina.
D. inne propozycje

 

Na wykresach pokazaliśmy jak rozkładały się głosy.  Polacy w większości - 68,62% - opowiedzieli się za wiernym odbudowaniem wieży Quistorpa, mimo wysokich kosztów. Natomiast za "trwałą ruiną" głosowało 2,45 % . Inaczej rozkładały się głosy, które napłynęły z Niemiec. Tu za "trwałą ruiną" głosowało 37,50 % .

Image
podsumowanie polskich odpowiedzi

 

Image
podsumowanie niemieckich odpowiedzi
niektóre propozycje i komentarze:
----------------------------
Patrycja Rogalska > uważam, że interesująca byłaby zarówno koncepcja B jak i C w zależności o wysokości kosztów. Z pewnością futurystyczna wieża z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, nowoczesnym energooszczędnym oświetleniem oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii mogłaby stanowić "efekt przyciągający" i stać się celem wycieczek mieszkańców i atrakcją turystyczną.
----------------------------
Bartosz Skórzewski > Nowoczesna szklana konstrukcja nie pasuje do krajobrazu.
----------------------------
Julianna Rogowska > Witam !Jestem, za odrestaurowaniem ocalałej części w której była by kawiarenka z duszą w starym stylu. Powinien tu prowadzić pasjonat ten kto kocha historyczną przeszłość miasta i ma do tego serce i duszę artysty. Moim zdaniem ta nowoczesna archtektura w tym miejscu po prostu razi swoją nowoczesnością.
----------------------------
Maria Michalak >  To byłby wielki sukces wiernie odtworzyć tę budowlę. Niestety, nie jestem optymistką i sądzę, że długo jeszcze poczekamy na moment odtworzenia tej wieży lub wybudowania innej. Nie popieram nowoczesnych, szklanych budowli. Są one zimne i bez duszy. W tak pięknym miejscu potrzebny jest obiekt z emanującym dla przechodnia ciepłem. Ciepłem, które zaprasza, którego nie sposób zauważyć i ominąć. Nie sądzę, abym doczekała chwili, że obiekt będzie tętnić życiem, a ja podczas spaceru z wnuczką będę relaksowała się w otoczeniu zieleni pijąc kawę. Obym się myliła.
----------------------------  
Michał Strabel > Znam dobrze to miejsce i moim zdaniem zrekonstruowanie wieży byłoby najlepszym rozwiązaniem dla tego miejsca. Przywróciłoby to jego pierwotny oryginalny blask, który przyciągnąłby w to miejsce mieszkańców jak i turystów. Dużo osób, mieszkańców tego miasta nie ma pojęcia o takich "perełkach", a ogromna popularność Ogrodu Różanego pokazuje jak takie "magiczne" miejsca są potrzebne. Zrekonstruowana wieża byłaby piękną wizytówką naszego miasta. Jednocześnie mając na uwadze koszty odbudowy, do zaakceptowania jest projekt zaadaptowania ruin wieży (jest lepszy niż pozostawienie tego miejsca bez zmian), aczkolwiek przykładowy projekt pokazany w ankiecie nie jest ciekawy (zagospodarowanie terenu jest ładne, ale konstrukcja nowego budynku znową wieżą jest po prostu brzydka - 11 lat temu może robiła wrażenie, dziś już tak nie jest).
----------------------------
Herman Brożyński > Jestem za obudowaniem wieży, które nawiązywałoby do jej wcześniejszego wyglądu, jednak przy użyciu nowoczesnych materiałów oraz przy znacznym jej podwyższeniu. Jestem też za tym, by oprócz funkcji turystycznych (widokowych) spełniała również zadania gastronomiczno-rozrywkowe.Projekt z pkt 3. wygląda moim zdaniem jak zasrana wieża kontrolna na lotnisku z lat 80. Ciekawie zaaranżowane jest otoczenie samej wieży.
----------------------------
Radek Krochmlaski > Jestem za opcja 3 tylko z innym projektem bardziej wrażliwym na historię
----------------------------
Bernardt Timm > Tak dużo zrobili dla Szczecina, że na wieży powinny pojawić się ich imiona.
----------------------------
Hans Joachim Quistorp > przy ruinach powinna pojawić się tablica dziękczynna.
----------------------------
Hildburg Quistorp > punkt B jest zbyt kosztowny, dlatego wybieram punkt C.

 

Druga ankieta dotyczyła odnalezionego fragmentu orła z nagrobka Martina Quistorpa. Mając w pamięci to wszystko co Martin Quistorp zrobił dla miasta Szczecina odnaleziony fragment powinien zostać postawiony na postumencie z upamiętniającą tablicą informacyjną (w 3 językach).

Image
foto: nagrobka, lato 1960 r.; fragment orła, zima 2008/2009
 
Zaproponowaliśmy trzy lokalizacje.
A. na terenie byłego cmentarza "Bethanien", blisko kaplicy, wewnątrz ogrodzenia.
B. na terenie byłego cmentarza "Bethanien",
blisko kaplicy, ale na zewnątrz ogrodzenia
C. w lapidarium na terenie Cmentarza Centralnego
D. inne propozycje

Która lokalizacja zaznaczana była najczęściej?
  Na wykresach zaznaczyliśmy jak rozkładały się głosy.  Polacy w większości - 59,09% - opowiedzieli się za lokalizacją na Cmentarzu Centralnym. Głosy z Niemiec w znacznym stopniu wskazują lokalizację na dawnym cmentarzu "Bethanien". Wybierając między odpowiedzą A i B, czyli lokalizacją na dawnym cmentarzu "Bethanien", większość zarówno Polaków jak i Niemców opowiedziała się za umieszczeniem postumentu z odnalezionym nagrobkiem wewnątrz na co dzień zamkniętego ogrodzenia.

Image
podsumowanie polskich odpowiedzi

 

Image
podsumowanie niemieckich odpowiedzi

niektóre inne propozycje i komentarze:
----------------------------
Grzegorz Fendor > po zrekonstruowaniu, na postumencie przy wieży Quistorpa
----------------------------
Maria Michalak > Miejsce pochówku jest najważniejsze. Skoro wiemy, że na tym cmentarzu był pochowany to niech ślad po tym człowieku o wielkim sercu pozostanie w tym miejscu. Szkoda, ze nie w miejscu pochówku, ale być może niedaleko od niego. Ważne, że na tym cmentarzu, dziś parku. Miejsce jest odpowiednie, z niczym nie koliduje, w otoczeniu tego co stworzył.
---------------------------- 
Lucyna Rozpych >  Proponuje jakiś plac w centrum miasta
---------------------------- 
Julianna Rogowska > Nie bardzo wiem w którym miejscu Szczecina Martin Quistorp został pochowany. Uważam,że tablica pamiątkowa powinna być umieszczona w widocznym miejscu dostępnym dla zainteresowanych historią Szczecina.
---------------------------- 
Paul Majewski > Tyle co ten człowiek zrobił dla Szczecina to przez kolejne stulecie nikt tyle zrobić nie dał rady.
---------------------------- 
Zbigniew Maruszczak > Proponuję Park kasprowicza
----------------------------
Horst Jeschke > zdjęcie nagrobka Martina Quistopra zamieszczone w ankiecie wykonałem latem 1960 roku.

(za pomoc w tłumaczeniu serdecznie dziękujemy Ewie Młynarczyk-Luft). Szczecin 25 październik 2009.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież