Stowarzyszenie "Nasze Wycieczki" zakończyło polsko-niemiecki projekt p.t."Nie umarłem / Ich bin nicht tot" - Polskie groby w Berlinie i niemieckie groby w Szczecinie / Polnische Gräber in Berlin und deutsche Gräber in Stettin. Projekt został zrealizowaliśmy przy współpracy z Gminą Miasto Szczecin, Zakładem Usług Komunalnych oraz Stowarzyszeniem Partnerstwo Miast Szczecin - Friedrichshain-Kreuzberg (Städtepartner Stettin e.V) z siedzibą w Berlinie, które działało w kooperacji z Ev. Friedhofsverband Berlin Stadtmitte.
 
Image
fot. szczeciński zeszyt wpisów

 

Opracowaliśmy 15 biogramów o ludziach, kórzy mieszkali w Szczecinie i zostali pochowani na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Strona niemiecka opracowała biogramy o Polakach, którzy żyli i zostali pochowani w Berlinie.

Po czasochłonnych opracowaniach przygotowaliśmy materiał, który wysłaliśmy do Berlina. Powstało 31 plansz 70 cm x 100 cm drukowanych bezpośrednio na 5mm PVC. Najpierw wystawę zobaczyli berlińczycy, potem wystawa została przeniesiona do Szczecina, gdzie była eksponowana w Bramie Głównej Cmentarza Centralnego, przy ulicy Ku Słońcu 125.

Image
fot. szczeciński zeszyt wpisów

 

Image
fot. szczeciński zeszyt wpisów

 

Image
fot. szczeciński zeszyt wpisów

 

Przy okazji wystawy informowaliśmy o naszym projekcie mającym na celu opracowanie i wydanie przewodnika po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, największym cmentarzu w Polsce oraz trzecim co do wielkości w Europie. Samo Lapidarium to historie około 300 mieszkańców Szczecina przełomu XIX i XX wieku. Opracowanie wymaga jeszcze sporego nakładu pracy i wsparcia finansowego. Za pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.
 

zobacz wszystkie artykuły związane z Projektem "Nie umarłem/Ich bin nicht tot"

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież