DATA i MIEJSCE URODZENIA - 07.03.1936 r., Żyrardów.
DATA i MIEJSCE ŚMIERCI - 10.01.2020 r., Szczecin.

 

Alicja Witkowska, fot. 2005, SNW

 

MATKA - Alicja z domu Schwartz, zmarła w 2006 roku.
OJCIEC - Alfons Susdorf, zmarł w 1995 roku.

Rodzice przeprowadzili się z Ostródy do Klarysewa pod Warszawą w drugiej połowie lat 60-tych, a od 1978 roku zamieszkali w Warszawie.
RODZEŃSTWO - dwie siostry, Krystyna - mieszka w Ostródzie i Elżbieta - mieszkała w Warszawie, zmarła w 2013 roku.

 

ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI  -  w 1960 r. w Szczecinie. 

MĄŻ - Roman Witkowski, zmarł w Szczecinie w 1987 roku.
DZIECI - syn Rafał.

 

ADRES ZAMIESZKANIA - od 1961 Szczecin, ulica Wielka, przemianowana w 1981 roku na ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

ŻYCIE / PRACA / AKTYWNOŚĆ  - tekst napisany przez Panią Alicję Witkowską 03.06.2004 r.: Po zdaniu matury w 1954 roku studiowałam na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1954-1960, uzyskując dyplom magistra w zakresie mineralogii i geochemii. Studia wspominam mile, nie miałam żadnych problemów, jedyny egzamin poprawkowy zdawałam z podstaw marksizmu-leninizmu w pamiętnym 1956 roku. W związku z tzw. ustawą o 7-miu miastach, w myśl której nie wolno było zatrudniać absolwentów wyższych uczelni w Warszawie i innych dużych miastach skorzystałam z propozycji pracy na Politechnice Szczecińskiej w listopadzie 1959 roku. Przepracowałam dwa lata w charakterze asystenta na wydziale Budownictwa Lądowego. Z uwagi na bardzo skromne uczelniane wynagrodzenie przeniosłam się  do pracy w Przedsiębiorstwie Geologiczno-Fizjograficznym i Geodezyjnym Budownictwa "Geoprojekt" w Warszawie (Pracownia Terenowa w Szczecinie). W firmie tej przepracowałam 13 lat jako projektant i weryfikator wielu projektów i dokumentacji geologiczno-inżynierskich. Najważniejsze z nich to opracowania dla projektowanych Zakładów Chemicznych Police, często zatwierdzanych w Centralnym Urzędzie Geologii (Police I i Police II). W związku z opracowaniami dla Polic w latach 1974-1991 pracowałam zarówno w Zakładach Chemicznych Police (Gł. Specjalista Geolog), jak i w Biurze Studiów i Projektów "Biprokwas". Tak więc mam swój mały wkład w budowę tych Zakładów - dokumentacje, ekspertyzy, odbiory podłoża gruntowego, jednym słowem różne problemy geologiczno-inżynierskie budowy Polic. Jestem na emeryturze od wielu lat. Czas mam wypełniony, moje zainteresowania to fotografia, zwiedzanie, książki, rośliny ogrodowe, haft i kuchnia (wypieki i przetwory domowe).

 

Od 2007 roku członek Stowarzyszenia Nasze Wycieczki wnoszący wielki wkład w tworzenie wystaw i projektów. Najwięcej czasu poświęciła projektowi SZCZECIN - LUDZIE i MIASTO XIX i XX w. Dzięki jej systematycznej, wieloletniej kwerendzie w Książnicy Pomorskiej i w Archiwum Państwowym ciekawa historia Szczecina i jego mieszkańców nie ulegnie zapomnieniu. 

 

Rozmowa Alicji Witkowskiej z Anną Kamińską w artykule Wysokie Obcasy nr 36 (589) z 11 września 2010 roku.

 

OSTATNIE MIEJSCE SPOCZYNKU - Cmentarz Centralny w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, Kwatera nr 53 E.

Ceremonia odbyła się w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie, 14.01.2020 r.

 

 
Szczecin - Ludzie i Miasto - wiek XIX, XX i XXI" to projekt, który trwa od 2005 roku, od początku działalności Stowarzyszenia Nasze Wycieczki i cały czas jest w trakcie opracowywania, dlatego w tekście mogą znaleźć się "wielokropki", które będą uzupełniane po znalezieniu, przeanalizowaniu i zweryfikowaniu materiałów źródłowych. ŹRÓDŁA: KSIĄŻNICA POMORSKA IM. STANISŁAWA STASZICA W SZCZECINIE, ARCHIWUM PAŃSTWOWE W SZCZECINIE i ZBIORY WŁASNE STOWARZYSZENIA NASZE WYCIECZKI.