Druga plansza FOTOGRAFOWIE przedstawia fotografie Bogdana Celichowskiego, Stanisława Dowlasza oraz nieznanych autorów. 

 

fot.1. Tablica 2 z 16. FOTOGRAFOWIE 1/2.

PDF - do obejrzenia/przeczytania - TUTAJ.

 

Dokumentację zniszczeń po II wojnie światowej tworzył również Jan Bułhak, który w latach 1946-1949 jeździł po całej Polsce i często przyjeżdżał do Szczecina. Pierwszy raz do Szczecina przyjechał w 1946 r. Uzyskał wtedy na ten cel subwencje z Ministwrstwa Komunikacji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a po okolicy poruszał się samochodami dostaczanymi przez starostwa. Razem z Czesławem Piskorskim jeździli na kilkudniowe wycieczki po ziemi szczecińskiej. Jan Bułhak miał wtedy 70 lat, ale z relacji świadków wiemy, że w trakcie wycieczek nigdy nie okazywał zmęczenia i nigdy nie zadowalał sie szybkim zdjęciem, tylko dokładnie szukał najlepszego miejsca do wykonania ujęcia. Wykonywał setki zdjęć, z których wiele nie zachowało się do naszych czasów.


Ziemie Zachodnie fotografował również Włodzimierz Puchalski, który jako bazę wypadową najczęściej wybierał Międzyzdroje, oraz Henryk Hermanowicz i Kazimierz Komorowski. Wiele zdjęć w/w autorów ukazało się w książkach Czesława Piskorskiego, który w celu wydawania w Szczecinie czasopism i książek przywiózł z Poznania komplet polskich czcionek drukarskich.

 

Pierwszą wystawę fotograficzną w Szczecinie zorganizowano w grudniu 1948 roku w gmachu YMCA (Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) przy ulicy Ogińskiego. Inicjatorem wystawy byli Tadeusz Zamojski i Tadeusz Biliński. W skład jury wchodzili rownież Arkady Kondratski i członek wojewódzkiego zarządu Cechu Fotografów Alojzy Maciejewski.

 

Redakcja NaszeWycieczki.pl serdecznie dziękuje panu Janowi Iwańczukowi za informację, że autorem zdjęcia nr 5 jest fotograf Stanisław Dąbrowiecki.

 

Zobacz artykuł na temat tablicy 01 z 16