Na zachodnim krańcu Pobierowa, przy ostatnim zejściu nad morze (drewniane schody), znajduje się drewniany, były dom letniskowy Ewy Braun. Mocno zniszczony, nie jest udostępniony dla turystów. Nie ma tu żadnej tablicy informacyjnej. Większość turystów, którzy mimo braku kierunkowskazów odnajdują to miejsce, jest zachwycona położeniem i zdziwiona, że dom jest ruiną. Lokalizacja: 54°03'22.9"N 14°54'31.0"E

 

Pobierowo - ruiny domu letniskowego Ewy Braun, fot. maj 2018 r. SNW. 

 

Mieszkańcy Pobierowa opowiadają, że dom należał do Ewy Braun, żony Adolfa Hitlera, ale nie ma żadnych dokumentów ani zdjęć, które by to potwierdzały. Obecnie jest w rękach prywatnych, prawdopodobnie kogoś, kto nie mieszka na stałe w Pobierowie. Jaka przyszłość czeka drewniany dom blisko zejścia na plażę? Nieopodal Łukęcin, pomiędzy hotel na kilka tysięcy miejsc, planowana marina i drugi kompleks rekreacyjno-hotelowy. Można więc sobie wyobrazić, że latem będzie tu coraz więcej ludzi. Naprzeciwko domku niedawno wybudowano blok. Zmienia się też pobliski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy UMS w Pobierowie. 

 

Jak będzie wyglądać ścieżka nad morze w tym miejscu za rok lub dwa lata? Ze względu na to, że dom wywołuje różne skojarzenia, emocje i strachy oraz w związku z przewidywanym wzrostem ruchu turystycznego, fajnie by było, gdyby blisko plaży było miejsce z ciepłą herbatą, wystawą, książką, a w okresie zimowym to nawet z ciepłym kominkiem. A jeśli nie tak, to chociaż kilka parasoli by schronić się przed słońcem lub deszczem i obejrzeć plenerową wystawę "Tajemnice drewnianego domu" w Pobierowie. Może tak być. Drewniany dom może rozsypać się w czasie zimowego sztormu lub stać się fajnym funkcjonalnym obiektem.

 

Pobierowo - ruiny domu letniskowego Ewy Braun, fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Pobierowo - ruiny domu letniskowego Ewy Braun, widok od strony zejścia na plażę, fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Pobierowo, zejście na plażę obok ruin domu letniskowego Ewy Braun (UWAGA! schody stare i mocno zniszczone), fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Pobierowo - ruiny domu letniskowego Ewy Braun, widok od strony ulicy Bałtyckiej, fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Pobierowo. Nowe domy naprzeciwko ruin domu letniskowego Ewy Braun (ulica Bałtycka), fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Obok za płotem rozciąga się ośrodek wczasowy z czasów PRL-u, a za ośrodkiem stoi już prawie gotowy hotel na kilka tysięcy miejsc, fot. kwiecień 2019 r. SNW. 

 

Blisko: Klif w Łukęcinie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież