tekst i zdjęcia nadesłały: Kamila Bednarska, Asia Karwik, II rok TiR US

Bulwar Piastowski w Szczecinie jest ciekawym miejscem wypoczynku zlokalizowanym nad Odrą w centrum miasta. Zaczyna się na wysokości zjazdu z Trasy Zamkowej, a kończy aż za Mostem Długim. Ma 909.5 metrów długości, a na nim znajduje się Aleja Żeglarzy.

 

 

Bulwar Piastowski w Szczecinie, 11 ‎kwietnia ‎2016

 

 

 

 

 

Przechadzając się wzdłuż drugiej co do długości rzeki w Polsce, można dostrzec rzeźby oraz płaskorzeźby nawiązujące do tematyki morskiej. Aleję Żeglarzy otwiera symboliczny szkielet łodzi Wyszaka, legendarnego szczecińskiego żeglarza i kupca.

 

symboliczny szkielet łodzi Wyszaka, 11 ‎kwietnia ‎2016

 

Aleja Żeglarzy przypomina nam o wielkich wyprawach morskich, a także o ludziach związanych z morzem. W maju 2015 roku został odsłonięty pomnik słynnego Ludomira Mączki. Polski żeglarz był kapitanem jachtowym, podróżnikiem i geologiem, przez przyjaciół zwany Ludkiem. Przebył na jachtach 170 tys. mil morskich, 9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3-krotnie Ocean Indyjski. 14 maja 2016 roku odsłonięto rzeźbę kapitana Kazimierza Haski przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej w Szczecinie, twórcy pierwszych regat w powojennym Szczecinie oraz pioniera muzealnictwa.

 

pomnik słynnego Ludomira Mączki, 11 ‎kwietnia ‎2016

 

Nadodrzańskie bulwary są młodą inwestycją Szczecińskich władz, projekt ten cieszy się powodzeniem i przyniósł spory sukces. Przedsięwzięcie dosłownie przybliżyło Szczecin do wody i zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie spacerują po Bulwarze. Doskonałe oświetlenie sprawia, że po zmroku promenadę widać z oddali. Przez całą długość Bulwarów rozciąga się chodnik spacerowy oraz ścieżka rowerowa, natomiast bliżej wody zamontowano wygodne ławki. Bulwar jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Ponadto znajdujące się tu lokale gastronomiczne oferują kuchnię z obszarów Grecji a nawet Skandynawii.

 

11 ‎kwietnia ‎2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Współrzędne:
53°25'26.8"N 14°33'47.1"E
53.424117, 14.563078

 

Nieopodal bulwaru znajdują się przystanki tramwajowe oraz autobusowe. Najbliższe: Przystanek Wyszyńskiego 31 (linia nr 70 oraz 526); Przystanek Wyszyńskiego 14 (linia nr  2, 7, 8, 12); Przystanek Wyszyńskiego 17 (linia nr 61, 62, 75, 76, 81, 87). Odległość od Dworca Głównego w Szczecinie do Bulwaru Piastowskiego wynosi 800 m, można podjechać autobusem nr 75.

 

Projekt "ciekawe miejsce w województwie zachodniopomorskim" - artykuł powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Blisko: Wały Chrobrego, Bazylika archikatedralna św. Jakuba, Stare Miasto

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież