Pomnik zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu odsłonięty został 3 listopada 1963 roku. Według powszechnych informacji przedstawia rozwiniętą flagę tworzącą bramę, ale niektórzy widzą w nim gliniany piec. Ciekawe są również znajdujące się  po obu stronach pomnika liczne "rysunki naskalne". Projekt pomnika wykonał Wiktor Tołkin, twórca monumentalnych rzeźb pomnikowych m.in. Pomnika Walki i Męczeństwa odsłoniętego 12 maja 1968 na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof lub Pomnika Walki i Męczeństwa oraz Mauzoleum odsłoniętego w 1969 roku na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

 

fot. 23 maj 2015., SNW.

 

Współrzędne:
54°11'10.9"N 15°33'29.3"E
54.186359, 15.558151

 

fot. 23 maj 2015., SNW.

 

Ceremonia zaślubin z morzem powstała w średniowiecznej Wenecji. Symbolizuje szczególny związek człowieka z morzem na wzór instytucji małżeństwa. W Polsce pierwsze zaślubiny z morzem odbyły się w 10 lutego 1920 roku w Pucku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza. Symboliczny pierścień wrzucił do morza dowódca Frontu Pomorskiego gen. dyw. Józef Haller w obecności przedstawicieli władz państwa polskiego. Drugie zaślubiny z morzem odbyły się 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu, przy gruzach latarni morskiej, po zdobyciu miasta przez oddziały Wojska Polskiego. W uroczystości brały udział delegacje oddziałów I i II Armii Wojska Polskiego walczących na froncie wschodnim. Ślubowanie wierności morzu złożyły też wszystkie oddziały Wojska Polskiego znajdujące się wówczas na Wybrzeżu. Symboliczny pierścień do morza wrzucił kpr. Franciszek Niewidziajło, który powiedział: "Przyszliśmy, Morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy. Rzucając ten pierścień w Twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze nasze."

 

fot. 23 maj 2015., SNW.

 

Miejscowi mówią, że przejście z jednej strony pomnika na drugą przez prześwit na bezdechu przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia, fot. 23 maj 2015., SNW.

 

fot. 23 maj 2015., SNW.

 

Blisko: molo i latarnia morska

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież