nadesłały: Magdalena Pilanc, Elżbieta Kocół, Marlena Wiśniewska

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, fot. Elżbieta Kocół – maj 2015 r.

 

Współrzędne:
53°25'45.3"N 14°33'27.8"E
53.429246, 14.557724

 

Ciekawy gmach Filharmonii znajduje się u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki w Szczecinie. Powstał w miejscu, gdzie w latach 1884-1962 stał Dom Koncertowy (Konzerthaus).

  

Dom Koncertowy (Konzerthaus), źródło: Stowarzyszenie Nasze Wycieczki

 

Hol główny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, fot. Elżbieta Kocół – maj 2015 r.

 

Filharmonia w Szczecinie została założona w 1948, a jej pierwszy koncert pod dyrekcją Felicjana Lasoty odbył się 25 października 1948 roku.

Wiele znamienitych osób brało czynny udział w zarządzaniu i działalności Filharmonii. Od 1 września 2012 roku stanowisko dyrektora szczecińskiej Filharmonii objęła Dorota Serwa, a w sezonie artystycznym 2013-2014 kierownictwo muzyczne w Filharmonii objęła Ewa Strusińska, pełniąc funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej.

Siedziba Filharmonii mieściła się przez długi czas w jednym ze skrzydeł Urzędu Miasta, jednak filharmonicy potrzebowali większej i nowoczesnej przestrzeni. Dlatego w kwietniu 2011 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku, według projektu opracowanego przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony, wyłonionego w drodze konkursu na nową koncepcję Filharmonii. Uroczyste otwarcie odbyło się 05. września 2014 roku razem z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015. Na koncercie inauguracyjnym pojawił się m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

Filharmonia od strony pl. Solidarności wraz z Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 – „Aniołem Wolności” i podziemnym pawilonem wystawowym Muzeum Narodowego w Szczecinie  - Centrum Dialogu „Przełomy” (pod placem), fot. Elżbieta Kocół – maj 2015 r.

 

 

 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, fot. Elżbieta Kocół – maj 2015 r.

 

Budowlę, w której obecnie mieści się Filharmonia cechuje odwaga i lekkość, a kształt ma tworzyć spójną linię z neogotycką zabudową Szczecina. Natomiast postrzępione wykończenie zewnętrznej, górnej części budynku nawiązuje do pracy dyrygenta kierującego grą orkiestry za pomocą batuty. Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych przestrzeni, rozłożonej na czterech kondygnacjach, w której znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, kasa, kawiarnia, obszerne foyer oraz garderoby dla artystów, magazyn instrumentów i biura.

 

Hol główny Filharmonii – Kawiarnia Pauza, fot. Marlena Wiśniewska - maj 2015 r.

 

Budynek jest nie tylko bardzo nowoczesny pod względem wyglądu, ale również techniki akustycznej, ponieważ posiada liczne panele akustyczne, co stwarza znakomite warunki rozchodzenia się dźwięku. Wszystkie elementy gmachu jak i wyposażenia są tak zaprojektowane, aby dawały jak najlepsze możliwości akustyczne (np. specjalna drewniana podłoga czy materiał którymi są obite siedzenia był testowany rok, tak aby pochłaniał dźwięki). Sala symfoniczna, zwana również Salą Słoneczną, może pomieścić 953-osobową publiczność. Doskonała akustyka Sali Słonecznej ma swoje źródło w specjalnej geometrii ścian i sufitów, (załamania w suficie stanowią element ustroju akustycznego) opracowanej przez architektów i specjalistów w tej dziedzinie. Podczas koncertów elektroakustycznych, pojawiają się kotary akustyczne, skracające pogłos. Wszystkie parametry sali symfonicznej dają efekt porównywany do wzoru tego typu realizacji – sali koncertowej Musikverein w Wiedniu. W sali kameralnej – inaczej Księżycowej zaprojektowanej dla 192 osób – czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy. Stąd też sala ta zyskała miano „akustycznej perełki”.

 

Sala Symfoniczna – widok z balkonu, źródło: wikipedia

 

Dzięki zainstalowaniu w elewacji 25 000 świateł typu LED biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Na biało – czerwono podczas świąt państwowych, na niebiesko – zielono – biało (barwy Floating Garden 2050), gdy gra szczeciński artysta lub przy okazji świąt w mieście i na biało podczas zwykłych występów.

 

 

Filharmonia z iluminacją Floating Garden 2050, źródło: wiadomosci.radiozet.pl

 

Filharmonia organizuje również wydarzenia edukacyjne w tym, m.in. koncerty rodzinne i szkolne na Sali Symfonicznej, audycje dla szkół na Sali kameralnej, warsztaty weekendowe oraz zajęcia twórcze w saloniku wiolinowym, są to warsztaty artystyczne dla najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 6 lat, gdzie milusińscy aktywnie uczestniczą w grach i zabawach ściśle zintegrowanych z edukacją muzyczną powiązaną z repertuarem Filharmonii. W saloniku przewidziany jest czas na swobodną zabawę, a wszystko w bezpiecznej i twórczej atmosferze pod okiem doświadczonych animatorów. W gmachu odbywają się także wystawy i wernisaże artystów – malarzy.

 

Projekt i kunszt włożony w wykończenie budowy (ponieważ niektóre bardzo pracochłonne i precyzyjne drobne elementy wystroju wnętrza były wykonywane manualnie, jak złocenie ścian Sali Symfonicznej za pomocą płatków szlagmetalu czy posadzka z geometrycznym wzorem, która została sprowadzona z Majorki), jak też całokształt osiągnięć Filharmonii jako instytucji kulturalnej oraz jej nowoczesnej siedziby zostały docenione w postaci przyznania licznych nagród zarówno krajowych jaki i zagranicznych, m.in. takich jak: Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe 2013-2014. Nagrodę przyznano 8 maja 2015 r. w Barcelonie, czy Nagroda Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Architectural Design of the Year”, organizowanym przez wydawnictwo Eurobuild CEE.

 

Nie wszyscy mieszkańcy Szczecina podzielają zachwyt nową formą siedziby Filharmonii. Niektórzy twierdzą, że budynek poprzez swój nowoczesny wygląd nie wkomponowuje się w otoczenie i charakter miasta. Biały gmach zbiera pozytywne opinie w ogólnopolskiej prasie, jednak na forach padają sformułowania takie jak „wielki blaszak” czy „garaż z blachy falistej”. Budynek wzbudza sporo emocji. Takie skrajne opinie nie są jednak niczym nadzwyczajnym i towarzyszyły powstaniu wielu budowli na świecie, które obecnie stanowią  wzorce architektury przyciągające rzesze turystów. Dlatego czas pokaże jak potoczą się losy Filharmonii, jednak po szerokim i pozytywnym odzewie ze strony melomanów i nie tylko, można mieć nadzieję, że przejdzie do historii jako jeden z najciekawszych oraz najbardziej oryginalnych projektów, który będzie intrygował i fascynował obecne oraz przyszłe pokolenia.

 

Hol główny Filharmonii, fot. Marlena Wiśniewska – maj 2015 r.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Kasa Filharmonii czynna od wtorku do czwartku w godzinach od 13:00 do 18:00, w piątki od 13:00 do godz. 20:00;

Ceny biletów zależne są od rodzaju koncertu i zajmowanego miejsca, wahają się w granicach od 20 zł ulgowy/30 zł normalny – za III miejsca do 40 zł ulgowy/50 zł normalny za I miejsca na dzień 03.06.2015 r. Można nabyć jeszcze bilety grupowe i wykupić abonament oraz dostępne są bilety zniżkowe z Szczecińską Kartą Rodzinną dla rodzin z dziećmi. Szczegółowe informacje o repertuarze, godzinach koncertów i cenach biletów oraz zniżkach, jak też regulaminy sprzedaży dostępne są na stronie Filharmonii.

 

DOJAZD Z DWORCA PKP SZCZECIN GŁÓWNY:

Tramwajem Linii Nr 3 w kierunku Las Arkoński trzeba jechać 4 przystanki i wysiąść na Placu Rodła, dalej należy kierować się pieszo skręcając w prawo na przejście dla pieszych w stronę ul. Matejki (prosto, potem w prawo do przejścia, po przejściu przez podwójne przejście dla pieszych i następnie skręcić w prawo i dojść do ulicy Małopolskiej – nie sposób przegapić gmachu Filharmonii, ponieważ wyróżnia się z daleka).

Obecnie (czerwiec 2015) z powodu tymczasowej zmiany trasy linii tramwajowych dojeżdżają tam również (przystanek na ulicy Matejki, naprzeciwko Filharmonii) tramwaje linii Nr 1, 7 (w stronę Bramy Portowej) i 9 (od Bramy Portowej). Jednak jest to tylko chwilowa sytuacja, dlatego najlepiej przed zamiarem udania się do Filharmonii sprawdzić aktualny dojazd na następującej stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego lub na innych, sprawdzonych stronach internetowych wyszukujących drogę dojazdową.

 

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA! DLA PANA MACIEJA SKRZETUSKIEGO I PANI IZABELI MICH – BRYL ORAZ DYREKCJI I PRACOWNIKÓW FILHARMONII IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE ZA UDZIELONĄ POMOC PRZY REALIZOWANIU PROJEKTU

 

Artykuł jest wynikiem projektu - Mój Szczecin - współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Fundacji Partnerstwo i studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież