Latarnia morska położona jest w Darłowie, w dzielnicy Darłówko, po wschodniej stronie ujścia rzeki Wieprzy do morza. Od centrum Darłowa to około 3 kilometry. Od morza dzieli ją szeroki pas betonowego falochronu. Jest jedną z siedmiu latarni morskich w woj.zachodniopomorskim.

Image
ujście Wieprzy

 

Latarnia Morska w Darłowie jest niewysoka, ma zaledwie 22,00 metry. ( wysokość światła: 19,70 m n.p.m., zasięg światła: 15 Mm (27,78 km)). Wnętrze wieży przypomina klasyczną klatkę schodową w starych budynkach. Każdy bez wysiłku może pokonać dystans na platformę widokową.

 

Image
latarnia, fot. 2009
 
Pierwsze zarządzenie ustawienia świateł przy ujściu Wieprzy datuje się na 1715 rok. Nie wiadomo, jakie efekty przyniosło owe zarządzenie, bo dopiero w 1885 roku wybudowano budynek stacji pilotów z przylegającą do niego dwupiętrową wieżą o przekroju kwadratowym. W 1927 roku dobudowano do wieży kolejne piętro. W kolejnej modernizacji w 1996 roku wykonano system awaryjnego zasilania oraz wymieniono źródło światła.

Image
schody w dolnej części wieży

Od sierpnia 2000 roku dostępna jest do zwiedzania codziennie przez cały rok od godz.10 do 18, tylko w lipcu i sierpniu czynna jest do zachodu słońca. Ceny biletów: normalny 3,- zł, ulgowy 2,-zł.

 

Image
widok z góry


Więcej zdjęć z góry: PUNKT WIDOKOWY - Latarnia Morska w Darłowie

Stąd do LATARNI MORSKIEJ - Gąski jest około 60 km (w linii prostej około 40 km),  a do Latarni w Jarosławcu około 21 km (w linii prostej około 15 km).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież