Dom Konwersów jest pozostałością po założonym tu pod koniec XII wieku Klasztorze Cystersów. Zbudowany został w latach 1300-1340 w północnej część zachodniego skrzydła klasztoru.

 

Image
Dom Konwersów z kościołem łączy ciekawe przejście
 
Kołbacz położony jest 25 kilometrów od Szczecina, blisko JEZIORA MIEDWIE. Dojazd: z drogi E65 Szczecin - Pyrzyce należy skręcić w lewo w drogę 120. Zabudowania poklasztorne znajdują się przy głównej drodze.

 

Image
Dom Konwersów, fot. styczeń 2010

Po cysterskim klasztorze oprócz domu konwersów pozostał: kościół, nawa środkowa kiedyś spichlerz zboża dziś Spichlerz Sztuki, dom opata, stodoła, baszta więzienna.

Image
fot. grudzień 2009

Image
fot. grudzień 2009

W fundamentach Domu Konwersów mieściły się pomieszczenia magazynowe, prawdopodobnie na produkty spożywcze. Wyższa kondygnacja stanowiła refektarz konwersów.

Image
jedno z okien Domu Konwersów

Konwers to brat zakonny bez święceń kapłańskich. W czasie gdy Cystersi oprócz modłów i pracy zajmowali się zasiadaniem w radach książęcych i biskupich, udziałem w misjach dyplomatycznych np. do Rzymu, świadczeniem  licznych czynności prawnych dla książąt np. jako rozjemcy bracia konwersi zajmowali się przede wszystkim pracą fizyczną.

Image
szyld restauracji

Budynek odbudowany został w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie należy do Akademii Rolniczej w Krakowie , która dzierżawi część budynku na cele restauracyjne.
 
Image
obok restauracji znajduje się głaz ...

Image
... na którym zamontowana jest ciekawa tabl. inf.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież