Kino Pionier jest najstarszym bez przerwy działającym kinem na świecie i jednocześnie najmniejszym kinem w Szczecinie.

Image
Seans w sali kameralnej, fot. 2009, SNW
 
Dzięki m.in. preferowaniu ambitnego kina europejskiego, jest jedynym kinem w regionie, które należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas.

Image
Sala kinowa, fot. 2009, SNW
 

Image
Działa nieprzerwanie od 26 września 1909 roku. Na potwierdzenie tego faktu kino Pionier otrzymało w 2005 roku certyfikat Guinness World Records.

Na początku kino działało w jednej sali i mogło pomieścić 104 osoby. Obecnie po remoncie i zmianie foteli na wygodniejsze w sali kinowej są 82 miejsca, a w otwartej w 2007 roku sali kameralnej 40 miejsc siedzących.

Image
w sali kameralnej można obejrzeć film przy filiżance kawy lub herbaty

Historia: w 1908 roku, na parterze kamienicy przy ulicy Falkenwalder Strasse nr 138 (dzisiaj aleja Wojska Polskiego nr 2) Albert Pitzke zaplanował restaurację, jednak dopiero po roku otworzył kino pod nazwą Welt Theater. W 1910 roku w Szczecinie było łącznie z Welt Theater 8 kin. Pan Albert Pitzke zginął na początku I wojny światowej. Prowadzeniem kina zajęła się jego żona, Hedwig Pitzke, która aż do 1945 roku fachowo zarządzała kinem. Po II wojnie światowej kino po niewielkim remoncie i zmianie nazwy na Odra rozpoczęło na powrót swoją działalność filmem Iwan Groźny Sergieja Eisensteina. W 1950 roku zmieniono nazwę na kino Pionier.

Image
Sala kameralna, fot. 2009, SNW

Miłośnicy i przyjaciele kina Pionier zawiązali stowarzyszenie pod nazwą "Nasze kino" - kontakt: tel. 091/4347702, więcej o kinie, repertuar, zapowiedzi na stronie: Kino Pionier

Image
Kino Pionier, fot. wrzesień 2009, SNW

Image
Kino Pionier w latach 50-70

Lokalizacja: Wojska Polskiego 2 to centrum miasta, w ciągu dnia może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, dlatego najlepiej przyjechać wcześniej lub skorzystać z komunikacji miejskiej.  
 
Image
Hol kina Pioner, fot. 2009, SNW

 

Image
Hol kina Pionier, fot. 2009, SNW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież