Kino Pionier jest najstarszym bez przerwy działającym kinem na świecie i jednocześnie najmniejszym kinem w Szczecinie.

Image
seans w sali kameralnej
 
Dzięki m.in. preferowaniu ambitnego kina europejskiego, jest jedynym kinem w regionie, które należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas.

Image
sala kinowa

Działa nieprzerwanie od 26 września 1909 roku. Na potwierdzenie tego faktu w 2005 roku kino Pionier otrzymało certyfikat Guinness World Records.

Image
certyfikat

Na początku kino działało w jednej sali i mogło pomieścić 104 osoby. Obecnie po remoncie i zmianie foteli na wygodniejsze w sali kinowej są 82 miejsca, a w otwartej w 2007 roku sali kameralnej 40 miejsc siedzących.


Image
w sali kameralnej można obejrzeć film przy filiżance kawy lub herbaty

Historia: w 1908 roku, na parterze kamienicy przy ulicy Falkenwalder Strasse nr 138 (dzisiaj aleja Wojska Polskiego nr 2) Albert Pitzke zaplanował restaurację, jednak po roku otworzył kino pod nazwą Welt Theater. W 1910 roku w Szczecinie było łącznie z Welt Theater 8 kin. Pan Albert Pitzke zginął na początku I wojny światowej. Prowadzeniem kina zajęła się jego żona, Hedwig Pitzke, która aż do 1945 roku fachowo zarządzała kinem. Po II wojnie światowej kino po niewielkim remoncie i zmianie nazwy na Odra rozpoczęło na powrót swoją działalność filmem Iwan Groźny Sergieja Eisensteina. W 1950 roku zmieniono nazwę na kino Pionier.

Image
sala kameralna

Miłośnicy i przyjaciele kina Pionier zawiązali stowarzyszenie pod nazwą "Nasze kino" - kontakt: tel. 091/4347702, więcej o kinie, repertuar, zapowiedzi na stronie: Kino Pionier

Image
kino Pionier, wrzesień 2009

Image
kino Pionier w latach 50-70

Lokalizacja: Wojska Polskiego 2 to centrum miasta, w ciągu dnia może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, dlatego najlepiej przyjechać wcześniej lub skorzystać z komunikacji miejskiej.  W pobliżu przystanki autobusów numer 75, 61, 81; tramwaje: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9.
 
Image
hol kina

 

Image
hol kina

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież