Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, dawna siedziba Rejencji Szczecinskiej, jest jednym z trzech reprezentacyjnych budynków na Wałach Chrobrego. Składa się z pięciu skrzydeł, dwóch zamkniętych dziedzińców i dwóch wież.

Image
Paulownia na dziedzińcu ZUW, fot. 2011

 

Image
fot. 21.04.2011.

Image
fot. 2011

Wieża Północna, zwana także Meteorologiczną ma wysokość 75,8 metra. Na górze znajduje się iglica z różą wiatrów. Na dole iglicy znajdowała się kiedyś kula, która w czasie ważnych uroczystości była wciągana na szczyt iglicy. W czasie wojny część wieży została zburzona, a kula zaginęła. Wieża Południowa, tzw. Wieża z Marynarzem ma wysokość 86,6 metra.

Image
pocztówka sprzed 1939 roku

Koncepcję projektu wykonał Paul Kieschke, ceniony architekt Ministerstwa Robót Publicznych w Berlinie. Po jego smierci projekt ukończył inspektor budowlany Lehmgrübner z zespołem. Budowa trwała pięć lat, od 1906 do 1911 roku. Gmach powstał w miejscu murów fortecznych. Prace ziemne wymagały utwardzenia gruntów i głębokiego posadowienia fundamentów z wykorzystaniem płyt żelbetonowych. W gmachu mieściły się biura rejencji szczecińskiej, urzędy morskie oraz mieszkanie prezydenta rejencji. Architektura wraz z wystrojem zewnętrznym przetrwała II wojnę światową w prawie niezmienionym stanie. 30 kwietnia 1945 roku gmach stał się siedzibą władz polskich, o godzinie 8.15 wciagnięto na gmach urzędu polską flagę. Siedzibę znalazł tu Zarząd Miasta i urząd wojewódzki z wojewodą Leonardem Borkowiczem. W tym okresie zorganizowano w budynku także stołówkę oraz oddano kilkadzisiąt pokoi pod funkcje mieszkalne. Od 1946 roku, z przerwą w latach 1950-75, kiedy to gmach przejeła Wojewódzka Rada Narodowa, mieści się tu urząd wojewódzki. Poza nim w gmachu funkcjonuje Agencja Nieruchomości Rolnych oraz jednostki administarcji rządowej. Aktualnie z dużą starannością przywracane są historyczne elementy dekoracji malarskiej w opraciu o zachowane oryginalne fragmenty. W głównym holu znajduje się makieta całego gmachu. Warto też zwrócić uwagę na detal i zdobienia kolumn.

Image
nad wejściem głównym


Gmach udostępniony jest dla turystów. Decyzję o jak najszerszym udostępnieniu urzędu podjął wojewoda Marcin Zydorowicz w związku z przypadającą w 2011 roku setną rocznicą powstania gmachu. Zwiedzający, spacerując z przewodnikiem, w ciągu dwóch godzin zobaczą najważniejsze miejsca ZUW. Przygotowano 3 trasy. Na pierwszej można wejść na wieże i zobaczyć z góry Wały Chrobrego. Druga prowadzi przez najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia a trzecia odkrywa tajemnicze podziemia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zwiedzanie budynku jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 91 4303 439.

Image
Archiwum, fot. 2011


zdjecia: Stowarzyszenie Nasze Wycieczki, tekst na podstawie:
http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=3567
Wirtualna wycieczka po urzędzie:
http://www.szczecin.uw.gov.pl/zwiedzanie/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież