W południowo-wschodniej części Cmentarza Centralnego w Szczecinie, aleja Południowa zakręca za kaplicą na południe. Potem schodzi mocno w dół i zakręca o 180 stopni. Miejsce to jest inne od reszty cmentarza. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu. Dominuje bluszcz i występuje ciekawy drzewostan (m.in. miłorząb dwuklapowy!). Nagrobki są nieliczne. Jeden stoi w zaułku tuż za zakrętem, niewidoczny z drogi. 17 sierpnia 1935 roku został tu pochowany Wilhelm Meyer, główny architekt Szczecina w latach 1891-1921, twórca m.in. założeń Cmentarza Centralnego (kaplicy i bramy głównej oraz położenia wszystkich ścieżek). Znał więc dobrze teren szczecińskiej nekropolii i miał możliwość wybrać i zaprojektować miejsce spoczynku dla siebie i rodziny.

 

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek Wilhelma Meyera, fot. 23.04.2008., SNW

 

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek Wilhelma Meyera, fot. 23.04.2008., SNW

 

Na nagrobku widnieją również napisy upamiętniające synów Wilhelma Meyera (zginęli w czasie I wojny światowej, Klaus pod Verdun 28.12.1916, starszy syn Markus zmarł w Szczecinie 28.02.1918 roku) oraz brata, Rudolfa (zmarł w 6.03.1934 roku w Eberswalde). Obok nazwiska żony, Hanny Meyer z domu Reuter wymieniona jest tylko data jej narodzin. Data i miejsce jej śmierci pozostają nieznane.

  

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek Wilhelma Meyera, fot. 23.04.2008., SNW

 

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek Wilhelma Meyera, fot. 23.04.2008., SNW

 

Nagrobek Wilhelma Meyera przez lata leżał przewrócony, przysypany ziemią i zarośnięty bluszczem. Został odnaleziony przez przypadek w 2002 roku. Tak wspomina tę historię kierowniczka Cmentarza Centralnego pani Maria Michalak:

"Przez wiele lat intrygujące było pytanie - gdzie jest pochowany wielki architekt miasta Wilhelm Meyer? Zmarł w Szczecinie więc zapewne tutaj został pochowany. Tylko czy ocalał nagrobek z jego mogiły? Niestety, poszukiwania utrudniał fakt, że nazwisko Meyer było popularne i zachowało się kilka nagrobków z tym nazwiskiem. Jednym z bardziej okazałych była pięknie zdobiona kolumnada z nazwiskiem Meyer, zlokalizowana na kwaterze 2b. Przypuszczano, że ze względu na swą oryginalność  może to być miejsce pochówku tego wyjątkowego architekta. Ja natomiast podczas prowadzonych prac ziemnych, mających na celu ocalić od zapomnienia jak największą liczbę nagrobków nie szukałam konkretnego nazwiska. Mnie interesowało wszystko, co jest opuszczone, zasypane i przykryte płaszczem czasu. Nigdy też nie przypuszczałam, że w tak nietypowym miejscu mogły odbywać się pochówki. Stąd też nie kierowałam się w ten rejon w poszukiwaniu nagrobków. Tylko przypadek sprawił, że kierownik ochrony p. Andrzej Przygocki w poszukiwaniu porzuconych torebek (wcześniej ukradzionych opiekunkom mogił) wchodził w najgęstsze skrawki cmentarza, zarośnięte samosiejkami, przykryte cisami i bluszczem. Często brałam udział w takich akcjach. Podczas jednej z nich (06.05.2002) zwróciliśmy uwagę na wyłaniający się skrawek czerwonego kamienia spod kołdry bluszczu. Myśl była tylko jedna - skąd na takim cyplu gruntu taka podstawa? Żmudne i ciężkie prace ziemne odkryły dużą, uszkodzoną stelę przewróconą napisami w kierunku ziemi. Tylko zaangażowanie wielu osób umożliwiło postawienie jej na cokole (zwieńczenie steli było również uszkodzone). Nikt z nas wówczas nie przypuszczał, że jest to nagrobek Wilhelma Meyera. Jednak powoli podczas mycia liter i wykruszania się ziemi z miejsc wykucia napisów ukazywało się bardzo czytelnie nazwisko Meyer. Jakże nam znane. Nadal jednak nie byliśmy świadomi, że jest to nagrobek projektanta Cmentarza Centralnego. Dopiero po odczytaniu kolejnej, dość istotnej informacji – napisu Schwartau (miejsce urodzenia) miałam pewność, że jest to nagrobek projektanta cmentarza, kaplicy i bramy głównej. Nieczytelne pozostała data śmierci zmarłego, jednak po doklejeniu części odbitych można ją było już w całości odczytać. Dnia 08.05.2002 roku bez najmniejszych wątpliwości potwierdziłam, że została odkopana stela Wilhelma Meyera."

 

Szczecin. Cmentarz Centralny. Nagrobek Wilhelma Meyera, fot. 23.04.2008., SNW

 

Współrzędne:

53°25'01.3"N 14°31'34.5"E
53.417031, 14.526253 

 

Wilhelm Meyer przyjechał do Szczecina w wieku 37 lat i szybko stał się jego aktywnym mieszkańcem. Przez 30 lat, od 1891 do 1921 roku, zaprojektował i objął nadzorem budowlanym wiele budynków użyteczności publicznej, a po pracy udzielał się w licznych szczecińskich stowarzyszeniach, m.in. w pierwszym w Szczecinie zrzeszeniu, którego celem było tworzenie i naprawa ścieżek rowerowych.

 

MOST Wilhelma Meyera w Puszczy Wkrzańskiej, fot. czerwiec 2012, SNW. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież