Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego powstało 4 sierpnia 1952 roku. Pierwszą siedzibą był budynek w Puszczykowie przy ul. Dąmbskiej, ale po przyjęciu 800 000 odwiedzających  stał się za ciasny i zaczęto poszukiwać nowej siedziby. W 1994 roku siedzibę Parku i muzeum przyrodnicze przeniesiono do Jezior do budynku po Prewentorium dla osób zagrożonych chorobami płuc. Jest to ciekawie położona rezydencja wybudowana w latach czterdziestych XX wieku na siedzibę Artura Greisera - namiestnika tzw. Kraju Warty, którego za zbrodnie wojenne skazano w 1946 roku na karę śmierci. Od maja 1998 roku działa tu Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego prezentując ekspozycje stałe i czasowe oraz prowadząc zajęcia przyrodnicze.

 

eksponat Muzeum, fot. 15.06.2013.

  

jak zbudować skrzynki lęgowe?

 

Na słojach zaznaczono daty od posadzenia w 1864 roku (Powstanie Styczniowe) do 1978 - Karol Wojtyła zostaje papieżem.

 

wiewiórka

 

perkoz dwuczuby

 

dzik, jeleń, ...

 

Inicjatorami powstania Muzeum Przyrodniczego byli: Antoni Wiśniewski – leśniczy z Puszczykowa, Gustaw Spława – Neyman, nadleśniczy Nadleśnictwa Ludwikowo oraz inż. Józef Kostyrka – kierownik Zakładu Bioekologii Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, któremu podlegała m. in. Stacja Bioekologii w Ludwikowie.

 

Na pamiątkę 

 

15.06.2013.

 

4 km od Muzeum Przyrodniczego WPN znajduje się Wieża Bierbaumów z platformą widokową, a w niedalekim Puszczykowie - Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera.

contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież