Kult Matki Boskiej Fatimskiej w Owińskach ma swój początek w 1965 roku, kiedy sprowadzono z Fatimy figurę Matki Bożej. Mieści się w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, przy placu Przemysława 12 w Owińskach. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskach uroczystości odpustowe odbywają się 13 maja.

 

 maj 2014

 

 

 

 

Kościół i otaczające je budynki to pozostałość po klasztorze sióstr Cystersek sprowadzonych tu z Trzebnicy w 1249 roku. Zakonu Cystersek działał tu do 1823 roku, kiedy  władze pruskie uchwaliły jego kasatę. Ostatecznie opactwo przestało istnieć w 1835 roku, trzy lata później w budynkach klasztornych utworzono szpital psychiatryczny, a w 1849 kościół klasztorny przemianowano na parafialny. Szpital działał do 1939 roku, 11 listopada hitlerowcy wywieźli do pobliskich lasów i zamordowali około 1000 dorosłych rekonwalescentów, dzieci przewieziono i zagazowano w siódmym forcie w Poznaniu, w którym obecnie mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

 

 

 

 

Obecnie w budynkach poklasztornych, przylegających do kościoła. znajduje się Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych oraz wiele szkół: podstawowe, gimnazjum, licea, zawodowe a także internat i gabinety lekarskie NFZ.

 

 

 

 

 

kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela

 

Za kościołem od 2013 roku dostępny jest dla zwiedzających ciekawy park stworzony przez Powiat Poznański dzięki dofinasowaniu unijnemu. Nosi nazwę Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Powstał szczególnie dla dzieci, ale na pewno każdy dorosły z duszą dziecka, dobrze się w nim poczuje.

 

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, maj 2014

 

od strony drogi 196 (Poznańskiej) teren poklasztorny otacza stary mur z ciekawą bramą

 

 

contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież