nadesłała: Joasia

Pałac Bażantarnia to późno-klasycystyczna budowla, ufundowana przez księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna, wzniesiona w latach: 1792-1800 według projektu Wilhelma Puscha.
 
Image
Pałac Bażantarnia z lotu ptaka.
 
Współrzędne:
49°59'23.0"N 18°53'33.6"E
49.989730, 18.892667
 
Położony na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Śląskiej w pobliżu Pszczyny (Poręba), jest jednym z najcenniejszych obiektów historycznych w województwie śląskim, będący niegdyś miejscem zabaw i bali książąt Pszczyńskich. Pierwotnie obiekt został postawiony na planie prostokąta, jako dwukondygnacyjny budynek, z wysokim czterospadowym dachem. Fasada z portykiem wgłębnym, zamkniętym podcieniem. W XX wieku rozbudowany o boczne skrzydło w miejscu dawnego budynku kuchennego.

Image
fot.1
 
Po ukończonym w 2011 roku remoncie konserwatorskim odnowiony obiekt jest udostępniony do powszechnego użytku, sprawując funkcję podobną do tej, jaką posiadał od swoich początków. Mieści w sobie dużą salę balową i jadalną, wraz z zapleczem gastronomicznym na parterze, mogącą przyjąć ponad 100 gości. Na piętrach znajduje się pojemna sala konferencyjna i trzy apartamenty.

Image
hol
 
Miejsce to ze względu na swoje położenie w zaprojektowanym na początku lat 80-tych osiemnastego stulecia naturalistycznym parku, obecnie we władaniu lasów państwowych, jest celem wycieczek zarówno rowerowych, jak i pieszych. Stąd oglądać można piękną panoramę okolic miasta, a od pałacyku prowadzą wkomponowane w krajobraz aleje - lipowa i brzozowa. adres: Pszczyna-Poręba, ul. Barbórki 47, http://www.bazantarnia.com/

Image
fot.3

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież