Słońsk to niewielkie miasteczko, do którego chętnie przyjeżdżają miłośnicy przyrody, a przede wszystkim ptactwa, by w Parku Narodowym "Ujście Warty" korzystać z licznych punktów i wiat widokowych i pooddychać czystym powietrzem. Miłośnicy historii znajdą tu ciekawe ślady, chociażby symbole templariuszy w najstarszym zachowanym zabytku w Słońsku - kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

 

ośmioramienny krzyż można też znaleźć na ambonie i budynku z czerwonej cegły przy ul. Poniatowskiego, byłym domu pomocy społecznej prowadzonym przez trzy wyznania tj. katolików, ewangelików i żydów.

 

16.04.2011r.

 

 

 

Budowę kościoła przypada na lata 1474 - 1522, w 1508 roku został wyświęcony jako kościół zakonu Joannitów. Obecny kształt powstał w latach 1814-1817, kiedy po pożarze, odbudowano dach i zwieńczenie wieży pod kierunkiem Karla Friedricha Schinkla. (zobacz również: Bärwinkel - pierwszy projekt K.F.Schinkla) Po I wojnie światowej kościół odrestaurowano, okna ozdobiono witrażami z herbami rycerzy joannickich. Po II wojnie światowej (prawdopodobnie 1.06.1951 roku) kościół wszedł do Parafii Rzymskokatolickiej. Obecnie konserwację kościoła wspierają darczyńcy: urzędy, fundacje oraz rodziny Joannitów.

 

obok kościoła znajduje się Muzeum Pamiątek Regionalnych, fot. 16.04.2011r.

 

Sklepienie gwiaździste wsparte jest na ośmiu filarach.

 

Warto zwrócić uwagę na zworniki sklepienia ...

 

... oraz organy z 1845 roku.

 

 

 

 

 

 

 

renesansowy ołtarz z XVI wieku z drewna i alabastru

 

 

 

 

fot. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki, 16.04.2011.

contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież