Wiele jest w Dolinie Dolnej Odry miejsc, gdzie można rozpocząć i zakończyć spacer lub dłuższą wycieczkę. Jednym z nich jest Most Pieca Smołowego (Teerofenbrücke). To pierwszy most nad kanałem Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstraße, licząc od strony Friedrichsthal. 

 

Most Pieca Smołowego | Teerofenbrücke, fot. 10.11.2019, SNW

 

Przez most tylko pieszo lub rowerem (samochody tylko ze specjalnymi uprawnieniami). 

 

Za mostem ścieżki pieszo - rowerowe i ciekawy obszar, na którym żyją m.in. gęsi gęgawy, czaple, kormorany i bażanty.

 

W Parku Narodowym Doliny Dolnej obowiązują zasady jak we wszystkich polskich parkach: nie hałasujemy, nie śmiecimy, nie rozpalamy ognisk, itp. Wszyscy odwiedzający muszą podczas pobytu zachowywać się zgodnie z naturą, uniknąć ingerencji w naturalną równowagę i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach.

 

Miejsce to ma historię i nazwę związaną ze stawianymi tu piecami do uzyskiwania smoły. W lesie, nad wodą, z dala od miejsc zamieszkanych, idealnie nadawało się na tego typu działalność. (Teer - smoła | ofen - piec | brücke - most). Teerofenbrücke to także nazwa drogi prowadzącej do głównej B2.

 

Tablica informacyjna o ścieżkach przyrodoznawczych obok Mostu Pieca Smołowego, fot. 10.11.2019, SNW

 

Obok Mostu Pieca Smołowego (Teerofenbrücke) znajduje się: w lewo - Szkoła dzikiej przyrody (Wildnisschule Nationalparklabor) - ośrodek edukacji ekologicznej i rekreacji przyrodniczej prowadzony od 1998 r. przez non-profit Internationalpark Unteres Odertal gGmbH; w prawo - ścieżki przyrodoznawcze - trzy pętle po lesie: 1,8 km, 2,5 km, 4,5 km, oznaczone przez Urząd Leśnictwa w Eberswalde i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry; pośrodku miejsce odpoczynku dla pieszych i rowerzystów na trasie Odra - Nysa.

 

Trasa Odra - Nysa obok Mostu Pieca Smołowego (Teerofenbrücke), fot. 10.11.2019, SNW 

 

Obok Mostu Pieca Smołowego (Teerofenbrücke). Pieszo - rowerowe miejsce odpoczynku na trasie Odra - Nysa, fot. 10.11.2019, SNW 

 

Lokalizacja: 53°07'56.6"N 14°20'55.5"E, 53.132394, 14.348737.

 

Do Mostu Pieca Smołowego (Teerofenbrücke) można dojechać rowerem np. z Gryfina przez Mescherin i Gartz, trasą Odra - Nysa, albo samochodem, skręcić z drogi krajowej B2 (Szczecin - Schwedt) w drogę z kostki, ułożonej tu pewnie w czasie budowy kanału Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstraße, gdy boom przemysłowy i handlowy wymusił powstawanie nowych dróg komunikacyjnych, czyli na początku XX wieku.

 

 

Tuż za Mostem Pieca Smołowego (Teerofenbrücke), fot. 10.11.2019, SNW

 

Zobacz Trasę z Mostu Pieca Smołowego (Teerofenbrücke) - 13 kilometrowa pętla 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież