Pomnikowy "tysiącletni" dąb w Löcknitz - (dąb szypułkowy) rośnie nad jeziorem Löcknitz. Ulicą Am See dojedziemy na obszerny parking. Z parkingu do dębu jest około 1,5 kilometra. Drzewo ma wysokość około 19 metrów i niecałe 7 metrów w obwodzie. W 1995 roku zostało gruntownie przebadane, po czym przeprowadzono uzdrawiające prace konserwatorskie. Pień ma kilka otworów, które zostały wypełnione, wycięto liczne gałęzie. Korona jest niezbyt duża. Jego wiek najczęściej szacuje się na około 350 lat, ale jest legenda, która mówi, że ma 1000 lat.

 

 Pomnikowy dąb nad jeziorem w Löcknitz (Tausendjährige Eiche), fot. SNW

 

 

Przy drodze prowadzącej do pomnikowego dębu rośnie kilka ciekawych okazów dębów, ale nie sposób się pomylić. Pomnikowy okaz jest ogrodzony i stoi przed nim kamień z tablicą informacyjną.

 

 

 Pomnikowy dąb nad jeziorem w Löcknitz, fot. 2014, SNW

 

 

Die Löcknitzer Eiche

Tausendmal ist der Frühling durch deine Blätter gebraust,

Tausendmal hat dich der Herbststurm zerzaust,

hast Frieden erlebt und  Krieg ertragen, lachen und Freude gab es,

genauso Verzagen du alten Eichbaum bist Symbol und Pfand

für Beständigkeit und Liebe zu unserem  Heimatland.

 

Dębie w Löecknitz
Tysiąc razy na wiosnę Twoje liście szumiały
Tysiąc razy targała Tobą jesienna burza
Doświadczyłeś pokoju, widziałeś radość
Znasz wojny, rozpacz i zwątpienie
Jesteś symbolem trwałości i zobowiązaniem
Miłości do ziemi naszych ojców i dziadów.

 

Die durch Blitzeinschläge, Stürme und Feuer Schwergeschädigte wurde in einer Gemeinschaftsaktion im April - Mai 1995 Saniert. Beteiligt waren:

Kreis Uecker-Randow, Vorpommern Amt Löcknitz, Stadt Ahrensburg Förderverein für Naturschutz Uecker-Randow e.v. Partnerkreis Stormarn, Schleswig-Holstein Sparkasse Stormarn, Sparkasse Uecker-Randow.Drzewo mocno uszkodzone przez pioruny, burze i pożary zostało naprawione w okresie kwiecień-maj 1995 roku, we wspólnej akcji:
Kreis Uecker-Randow, Vorpommern 
Amt Löcknitz, Stadt Ahrensburg Förderverein für Naturschutz Uecker-Randow e.v. Partnerkreis Stormarn, Schleswig-Holstein Sparkasse Stormarn, Sparkasse Uecker-Randow.

 

Nad jeziorem w Löcknitz, blisko pomnikowego dębu, fot. 2014, SNW

 

Nad jeziorem w Löcknitz, blisko pomnikowego dębu, fot. 2010, SNW

 

Nad jeziorem w Löcknitz, blisko pomnikowego dębu, fot. 2010, SNW

 

Główną postacią w legendzie związanej z "tysiącletnim dębem z Löcknitz" jest Irmtrut. Irmtrut miała brata o imieniu Bornat. Ich wujem był Conrad de Lokeniz - mianowany przez Warcisława I, księcia pomorskiego, na stanowisko zarządcy grodu warownego w Löcknitz w celu wspierania misjonarza biskupa Ottona z Bambergu w misji chrystianizacyjnej na Pomorzu. Słowiańscy mieszkańcy przylegającej do grodu osady wierzyli w Trygława i praktykowali swoją wiarę w drewnianej świątyni nad jeziorem (w języku niemieckim wyraz die Nichte oznacza zarówno siostrzenicę lub bratanicę a wyraz der Neffe, siostrzeńca lub bratanka, więc bez dodatkowych źródeł nie jesteśmy w stanie określić czy Irmtrut i Bornat byli dziećmi brata czy siostry Conrada de Lokeniz).

Kiedy zimą 1127/1128 roku Conrad de Lokeniz czekał na przyjazd Irmtrut i Bornata dowiedział się, że zostali napadnięci i porwani przez miejscowych pogan. Irmtrut udało się wykupić, ale Bornat pozostał w niewoli. Conrad de Lokeniz postanowił wykorzystać okazję i poprosić o pomoc Warcisława I. Na wiosnę 1128 roku, Irmtrut posadziła dąb w miejscu, z którego obserwowała, jak po drugiej stronie jeziora unosi się dym płonącej świątyni TRYGŁAWA. Poganie pod przewodnictwem kapłana Sweno zostali pokonani przez wojsko Warcisława I, a - brat Irmtrut, Bornat uwolniony.

 

 

Irmtrut została żoną Thomasa Lokeniz, wg. ulotki poniżej, późniejszego zarządcy zamku Löcknitz, który w 1212 roku wg. wiki: In einer Schenkungsurkunde des Herzogs Bogislaw II. von Pommern aus dem Jahre 1212 ist als Zeuge dann u.a. ein „Thomas de Lokenitz“, wahrscheinlich als bischöflicher Vogt der Burg Löcknitz aufgeführt. Ile Irmtrut miała lat jak została żoną Thomasa, czy to był ten sam Thomas, który w 1212 roku podpisywał akt darowizny, czy potomek de Lokenitza o tym samym imieniu?

 

 

 

 Nad jeziorem w Löcknitz. Parken in gekennzeichneten Flächen erlaubt.
Parkowanie dozwolone w wyznaczonych miejscach, a dokładniej:

Na obszarze parkingu są namalowane białe linie. Kierowcy! parkujcie między białymi liniami, a nie byle gdzie?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież