Postać nocnego stróża i jego kota stoi przed Urzędem administracji lokalnej Löcknitz-Penkun w Löcknitz. Pomnik z brązu jest bezpośrednio związany z historią miasta. Przedstawia w skali 1:1 nocnego stróża o imieniu Bartel i jego kota, żyjących w Löcknitz przed około 120 laty. Projekt rzeźby powstał w 2001 roku w związku z przebudową ulicy Ernsta Thälmanna i potrzebą wzbogacenia przestrzeni przed Urzędem o element sztuki. Do konkursu zostało zaproszonych pięciu artystów. Wybrano pracę Thomasa Jastrama, który wykazał doskonałe zrozumienie historii miasta i poczucie humoru.

 

Löcknitz, pomnik "Nocnego Stróża", fot. 20.06.2018 r., SNW

 

Löcknitz, pomnik "Nocnego Stróża", fot. 20.06.2018 r., SNW

 

Bartel i jego kot stoją na chodniku i są widoczni z daleka. Przypominają historię zmian jakie nastąpiły w Löcknitz przed laty. Między 1910 a 1911 rokiem informacje, o których powinni się dowiedzieć mieszkańcy Löcknitz były spisywane na rulonie. Rulon dostawał pan Bartela, który chodził po miasteczku i co 200 metrów przystawał, dzwonił dzwonkiem i odczytywał wiadomości znajdujące się na rulonie. Do zadań pana Bartel należało również alarmowanie o pożarach. Wtedy miał dąć w róg. Ale z jakiś przyczyn nie dął, być może z uwagi na presję ludzi, którym zależało by na głównej ulicy spłonęły wszystkie drewniane domy. Wezwany do burmistrza powiedział, że nie może dąć w róg, bo jest stary i wypadły mu wszystkie zęby, a bez zębów nie da się dąć. Otrzymał więc na koszt gminy sztuczną szczękę. Mimo tego dalej dochodziło do pożarów, a pan Bartel nie dął w róg. Został więc ponownie wezwany do burmistrza i na prośbę o wytłumaczenie swojego zachowania odpowiedział "Drewniane domy płoną w nocy, w nocy, tak jak zalecił mi lekarz, sztuczną szczękę wkładam do wody, a bez sztucznej szczęki nie da się dąć w róg".

 

Löcknitz, pomnik "Nocnego Stróża", fot. 20.06.2018 r., SNW

 

Löcknitz, pomnik "Nocnego Stróża", fot. 20.06.2018 r., SNW

 

Urząd administracji lokalnej Löcknitz-Penkun znajduje się w centrum Löcknitz, przy skrzyżowaniu Chausseestraße (Chaussee=szosa) i Ernst-Thälmann-Strasse (polityk, poseł Reichstagu w latach 1924-1933, zamordowany w 1944 roku w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie na osobisty rozkaz Hitlera). W Löcknitz i w Penkun w XII wieku zbudowano zamki pomorskie. W Löcknitz, nad rzeką Randow, zachowała się wieża, na którą można wejść i podziwiać okolicę. W Penkun zamek biskupi został przejęty przez książąt i po 1580 roku przekształcony w trójnawowy, renesansowy pałac, obecnie odrestaurowany.

 

Löcknitz, Chausseestraße, fot. 20.06.2018 r., SNW