W północno-wschodniej Brandenburgii, na południe od Prenzlau rozciąga się dolina (przez około 20 kilometrów), w której znajdują się dwa wąskie i długie jeziora Unteruckersee i Oberueckersee, a pomiędzy nimi mniejsze jeziorka, liczne oczka wodne, kanały, rzeczki i strumienie oraz stare wioski rybackie. W jednej z takich wiosek, Seehausen, przy półwyspie wdzierającym się w północą część jeziora Oberueckersee, można podziwiać widoki z niewielkiej platformy zlokalizowanej na końcu ślepej ulicy Klosterweg, Drogi Klasztornej prowadzącej do nieistniejącego Klasztoru.

 

Widok na jezioro Oberuecker (Oberueckersee). fot. 27.05.2018. SNW

 

Półwysep, ze względu na swoje dobre położenie, był zasiedlany już od epoki kamienia łupanego. W XII wieku powstała słowiańska osada, która około 1250 roku została zlikwidowana a na jej miejscu zbudowano Klasztor Sióstr Cysterek, który szybko stał się jednym z bogatszych w Uckermark. Na czele zgromadzenia stała Opatka z Przeoryszą. Wykonywaniem prac rzemieślniczych w zakonie zajmowali się Konwersi oraz pomniejsi bracia i siostry, których zadaniem było m.in.: uprawa zbóż, zbieranie ziół i robienie rękawiczek z przędzy. W roku 1445 klasztor spłonął, ale udało się go natychmiast odbudować. 100 lat później, w 1543/44 roku, wraz z nastąpieniem sekularyzacji, klasztor zlikwidowano. Siostry musiały opuścić klasztor i obiekt bez opieki niszczał. Stał się materiałem do budowy okolicznych budynków i utwardzania dróg m.in do umocnienia trasy Potzlow - Seehausen. Wykopaliska archeologiczne w 1984 oraz 1991 doprowadziły do odkrycia tysięcy drobiazgów z czasów klasztornych. Niektóre z nich wystawione są w Kulturhistorisches Museum w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau. Ruiny klasztoru znajdowały się na półwyspie jeszcze w XVIII wieku.

 

Punkt widokowy w Seehausen. fot. 27.05.2018. SNW

 

Punkt widokowy w Seehausen. fot. 27.05.2018. SNW

 

Przed punktem widokowym w Seehausen. fot. 27.05.2018. SNW

 

Przed punktem widokowym w Seehausen. fot. 27.05.2018. SNW

 

Lokalizacja:
53°12'34.4"N 13°52'37.5"E
53.209558, 13.877095

 

Niezbyt wysoki punkt widokowy, na końcu ślepej Klosterweg w Seehausen, nie jest często odwiedzanym miejscem, ale to jest w nim właśnie ciekawe. Na przewiewnej platformie można długo siedzieć  i w ciszy obserwować naturę. Można też odpocząć pod wiatą stojącą nieopodal parkingu, albo pojechać na inny punkt widokowy w okolicy. A takowych nie brakuje, jak choćby - Drei Seen Blick - WIDOK NA TRZY JEZIORA.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież