W miasteczku Angermünde (Brandenburgia, powiat Uckermark) jest niewielkie jezioro - Mündesee, które można obejść lub objechać rowerem. Dodatkową atrakcją są kamienne rzeźby ustawione wzdłuż promenady w Angermünde. Jedna rzeźba, być może najciekawsza, stoi po drugiej stronie jeziora. Została wykonana przez holenderskiego rzeźbiarza Tona Kalle i nazywa się Leuchtturm / Latarnia.


'Kamienna Latarnia / Steinskulptur Leuchtturm', około 3 km od Angermünde, fot, 22.07.2023, SNW

 

Współrzędne:

53°02'00.1"N 14°01'19.9"E
53.033361, 14.022194

 

Ton Kalle jest rzeźbiarzem, który tworzy dzieła sztuki głównie z granitu. Urodził się 23 grudnia 1955 r. w Terneuzen, Holandia. Jego prace można oglądać w Holandii, Niemczech, Egipcie i Korei Południowej.

 

Kamienna Latarnia, około 3 km od Angermünde, fot, 22.07.2023, SNW

 

Kamienna Latarnia, około 3 km od Angermünde, fot, 22.07.2023, SNW

 

Kamienna Latarnia, około 3 km od Angermünde, fot, 22.07.2023, SNW

 

Około 3 km od Angermünde. Tabliczka informacyjna obok Kamiennej Latarni fot, 22.07.2023, SNW

 

Kamienna Latarnia powstała w 2008 roku w ramach jednego z międzynarodowych sympozjów, których tematem są głazy narzutowe pozostałe po ostatniej epoce lodowcowej. Uczestnikami sympozjów są rzeźbiarze z całej Europy, którzy przez kilka tygodni dyskutują o trendach we współczesnej rzeźbie i tworzą nowe dzieła. Pierwsze sympozjum zorganizował rzeźbiarz Joachim Karbe z Altkünkendorf w 1992 roku (niektóre źródła podają rok 1991). Obecnie liderem jest rzeźbiarz Jörg Steinert, który w 2023 roku zorganizował sympozjum w Schwedt/Oder. 

 

Sympozja, po których pozostają kamienne rzeźby są wyjątkowym wydarzeniem, dla artystów szkołą rzeźby, ponieważ nie wiedzą z góry, czego się spodziewać. Nie znają ani formy, ani wyglądu, ani kształtu przyszłych kamiennych rzeźb. Dopiero na miejscu dowiadują się z jakimi głazami przyjdzie im się zmierzyć. Nie mogą przywieźć ze sobą gotowego projektu, idea - projekt  musi powstać w trakcie sympozjum. Zwykle na podobnych imprezach rzeźbiarze spotykają się gdzieś w kamieniołomie, zlecają wycięcie dużych bloków i ich montaż w fabryce, po czym przystępują do pracy pracowni z dala od oczu postronnych. Tu artyści pracują na świeżym powietrzu, w otoczeniu mieszkańców i turystów, wnosząc wkład w życie i kulturę regionu. W ten sposób pokazując współczesną rzeźbę kamienną, niewielkie miasto Angermünde zaistniało na arenie międzynarodowej. 

 

Region na północny wschód od Berlina jest bogaty w głazy narzutowe. Tutaj ostatnia epoka lodowcowa pozostawiła po sobie głazy narzutowe o wadze kilku ton. Leżą one na poboczach dróg, są wbudowane w fundamenty kościołów lub do dziś pozostają nieodkryte w ziemi. Do XX wieku były nawet wykopywane i przetwarzane w żwirowniach - kruszarkach do kamienia. Pisaliśmy o tym w e-publikacji 'Głaz Barnima'.

 

Powszechna opinia, że większość głazów narzutowych jest z granitu, nie jest do końca poprawna. Istnieją dziesiątki materiałów: porfir, gnejs, diabaz, a nawet wapień sylurski, który pochodzi z wyspy Gotlandia. Niektóre głazy swoją skałą przewodnią (eratyki przewodnie) ujawniają, z jakiego regionu Skandynawii pochodzą, ale tylko w przypadku 7% głazów narzutowych można określić ich obszar źródłowy.  

 

Około 3 km od Angermünde. Na przeciwko 'Kamiennej Latarni / Steinskulptur Leuchtturm', fot, 22.07.2023, SNW

 

Około 7,8 kilometrowa trasa wokół jeziora jest bardzo malownicza. 400 metrów trzeba iść/jechać poboczem wzdłuż dość ruchliwej Mürower Landstraße, ale pozostałe odcinki są pieszo-rowerowe: asfaltowe, betonowe jumby, szutrówka, kostka (dla mieszkańców niektóre odcinki dostępne również dla samochodów).

 

Około 3 km od Angermünde. Niedaleko 'Kamiennej Latarni / Steinskulptur Leuchtturm', fot, 22.07.2023, SNW

 

Około 3 km od Angermünde. Niedaleko 'Kamiennej Latarni / Steinskulptur Leuchtturm', fot, 22.07.2023, SNW

 

Droga wokół jeziora Mündesee. Około 2 km od Angermünde, fot, 22.07.2023, SNW

 

Zobacz 'Kamienny Gorset / Korsett' Stanisława Gierady przy promenadzie w Angermünde i zdjęcia z trasy wokół Mündesee

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież