Praga jest piękna o każdej porze roku, szczególnie jesienią, gdy drzewa przybierają kolorowe szaty. W pogodny jesienny dzień polecamy wypoczynek w jednym z licznych praskich parków.

 

 

Jelenia fosa. fot. Richard Hodonicky

Jelenia fosa
Wąwóz znajdujący się pod Zamkiem Praskim, zwany Jelenią Fosą jest doskonałym miejscem na odpoczynek po zwiedzeniu kompleksu zamkowego. To prawdziwa oaza spokoju w ruchliwym centrum miasta. Do wąwozu wejdziemy na przykład od strony pałacyku Belweder. Dawniej wąwóz zamieszkiwały jelenie, można było spotkać też niedźwiedzia. Obecnie przez fosę wiedzie romantyczna ścieżka, wzdłuż której ulokowane są rzeźby. Fosa jest czynna dla turystów do końca października.

 

Królewska Stromovka
Stromovka, dawniej Zwierzyniec Królewski, to majestetyczny park angielski. Rozkłada się na powierzchni 95 ha i należy do największych praskich parków i ulubionych przez mieszkańców Pragi miejsc na piknik i wypoczynek nad jeziorkiem. Znajdziemy tu także jedno z największych palnetariów na świecie – Planetarium Praga.

 

Petrin. fot.  Ivan Bumba

 

Wieża widokowa na wzgórzu Petřín, fot. 16.11.2015, Stowarzyszenie Nasze Wycieczki

 

Wieża (po czesku Rozhledna) na wzgórzu Petřín, widok z klasztoru na Strahovie, fot. 16.11.2015, Stowarzyszenie Nasze Wycieczki


Petřín
Wieża widokowa na wzgórzu Petřín została zbudowana z okazji Wystawy Jubileuszowej w roku 1891 jako pomniejszona kopia wieży Eiffla. Rozciągający się z niej panoramiczny widok uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Pradze. Petřín jest ulubionym miejscem zakochanych, można tu zorganizować piknik z przyjaciółmi lub posiedzieć w jednej z kawiarenek.


Sady Havlíčka
Grebovka, nazywana też Sadami Havlíčka, to piękny ogród na południowym stoku praskich Vinohradów. Oprócz neorenesansowej willi i wspaniałego widoku na Pragę, zobaczymy tu sztuczną jaskinię naciekową, fontanny, jeziorko i rzeźby. Popijając wyśmienite wino w tutejszej restauracji, możemy delektować się pięknym widokiem na okoliczne winnice.

 

Dzika Sarka


Dzika Šárka
Rezerwat przyrody Dzika Šárka rozkłada się na skalistých brzegach potoku Šárki. Należy do największych praskich parków. To prawdziwa zielona oáza, trudno uwierzyć, że jest częścią Pragi. Latem czy jesienią można wybrać się tu na przyjemny spacer lub wycieczkę rowerową, zimą pojeździć na biegówkach lub na łyżwach po zamarzniętje zaporze Džbán.

 

 

Pruhonice Chateau. Fot. CzechTourism


Park Průhonice
Tuż obok Pragi znajdziemy rozległy park pałacowy Průhonice, wpisany na listę UNESCO, jeden z największych parków krajobrazowych w Europie o powierzchni 240 hektarów. Występują tu najróżniejsze gatunki rzadkich roślin, wiosną kwitną różnobarwne rododendrony i azalie. Zwiedzający mogą spacerować po parku korzystając z 40 km ścieżek. Na terenie parku znajduje się neorenesansowy pałac i romański kościół Narodzenia NMP, wyświęcony już w roku 1187. _nadesłane przez CzechTourism - 08.10.2016.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież