Nowoczesne centrum nauki IQLANDIA w Libercu zostało otwarte pod koniec marca 2014 roku. Zawiera ponad czterysta interaktywnych eksponatów umieszczonych na powierzchni 10 tysięcy m2.

 

 IQLANDIA, fot. 17.11.2015. SNW

 

W IQLANDII można pogadać z robotem humanoidalnym Thespianem w swoim ojczystym języku, odbyć trening kosmonauty na gwiezdnej karuzeli, spróbować przeprowadzić operację człowieka, stanąć twarzą w twarz z niezłą wichurą lub przekonać się o sile trzęsienia ziemi. Mile widziani są tu goście z Polski – po polsku są opisy wszystkich eksponatów i broszury informacyjne oraz wyświetlane w jakości ultra HD filmy: „Początek ery kosmicznej“, „Selekcja naturalna“, „Planety“, „Zmierzch dinozaurów“.

  

Tuż przy wejściu można naszkicować wzór lub napis, który niebawem pojawia się na tafli pionowej wody, fot. 17.11.2015. SNW

 

 IQLANDIA, fot. 17.11.2015. SNW

 

Člověk - Thespian s rodinou, 2014, fot. Czechtourism

 

IQLANDIA, makieta Ścieżki w obłokach - Dolní Morava, fot. 17.11.2015. SNW

 

Ekspozycja Talent!

To, czy masz słuch absolutny jak Mozart, celność piłkarskiego napastnika Roberta Lewandowskiego, matematyczny umysł lub czy potrafisz widzieć przestrzennie, sprawdzisz na najnowszej ekspozycji Talent! Osiem tematycznie przygotowanych stanowisk z różnych dziedzin w szczegółach pokaże Twoje umiejętności. Dzięki temu w przyszłości możesz popracować nad słabymi stronami, a te mocne rozwijać i doskonalić.

 

Mars Roverem po Czerwonej Planecie!
Także nowo pozostałe Kosmo przedstawia wiele ciekawostek. Pasjonaci dalekich galaktyk mogą tu spenetrować Czerwoną Planetę w Mars Roverze, usiąść w autentycznym module pojazdu kosmicznego Wostok 28, przejść przez tunel świetlny lub pooglądać fachowo przeprowadzoną sekcję ufoludka. Umieszczone na samym szczycie budynku Planetarium 3D należy do najnowocześniejszych na świecie. Widzowie mogą przemierzyć cały Układ Słoneczny, śledzić rozwój życia na Ziemi i przekonać się, jak cudowne jest niebo nocą.

 

Planetárium s raketou, 2014, fot. Czechtourism


 IQLANDIA 2015, fot. Archiv iQLANDIA

 

Vostok28, IQLANDIA 2015, fot. Archiv iQLANDIA

 

Sprawdź ile waży puszka Coca-Coli na każdej z planet, fot. 17.11.2015. SNW

 

Wystawa Seksmisja - jest największą wystawą tego rodzaju w Europie. Odpowiada na wszystkie pytania związane z dojrzewaniem i seksem. Zapoznamy się tu z procesem powstawania życia, rozwojem człowieka od narodzin aż do dojrzałości płciowej. Wystawa została przygotowana we współpracy z seksuologami i psychologami dziecięcymi, jest dostępna dla zwiedzających w wieku od 12 lat lub młodszych w towarzystwie rodziców.Věda v domě - kladka s dětmi, 2014, fot. Czechtourism

  

Zvuková věž - zvukovod s dospělým párem, 2014, fot. Czechtourism

 

Oprócz eksponatów w IQLANDII przygotowany jest także bogaty program towarzyszący. Wczuj się w rolę wytrawnego detektywa i weź udział w trzymającej w napięciu grze Służba Kryminalna iQLANDIA. O co w niej chodzi? Nieznany sprawca zamordował znaną naukowiec dr Pośpieszalską. Agenci Centrum Nauki wytypowali sześciu głównych podejrzanych, pośród których jest też prawdziwy zabójca. Kto nim jest? Asystent naukowy Szczepan Mały, cukiernik Karolina Słodka czy odnoszący sukcesy przedsiębiorca Piotr Palacz? Dołącz do zespołu i znajdź winnego!

 

Pokaz naukowy - Na terenie Centrum organizowane są efektowne pokazy naukowe. Godzinne przedstawienie pełne kolorowych ogni, piorunów i dymu z pewnością zainteresuje każdego. Zafascynowani nauką lektorzy pokażą, jak skonstruować armatę dymną, jak zrobić pastę do zębów dla słoni i co się dzieje, gdy rękę poleje się ciekłym azotem o temperaturze -196°C. Pokaz prowadzony jest w języku czeskim, ale dla grup zorganizowanych przewidziano możliwość wysłuchania komentarza w języku angielskim lub niemieckim.

 

Czynne: wt., śr., czw., pt., niedz.: 9.00–17.00; sob.: 9.00–19.00
w maju i czerwcu: czynne także w pon. 9.00–17.00
czeskie święta i wakacje/ferie: czynne codziennie 9.00–19.00
Szczegółowe informacje na stronie Centrum IQLANDII

 

Niektórzy odwiedzający IQLANDIĘ zaznaczają miejsca, z którego pochodzą.

 

 fot. 17.11.2015. SNW

 

Przed wejściem można podnieść samochód, zabawić się w Dawida i Goliata i sprawdzić za pomocą lin czy podnoszenie jest tak samo ciężkie w równych miejscach dźwigni. fot. 17.11.2015. SNW

 

IQLANDIA znajduje się w centrum miasta Liberec, na północy Czech, zaledwie 25 kilometrów od granicy z Polską. Do Bogatyni – 35 km, Jeleniej Góry – 77 km, Szklarskiej Poręby – 58 km. Dojechać tu można wygodnie samochodem i komunikacją miejską. W niedalekim sąsiedztwie mieści się główny dworzec autobusowy oraz dworzec kolejowy obsługujący połączenia międzynarodowe. Współrzędne: 50°45'39.2"N 15°03'10.3"E, 50.760900, 15.052859.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież