Velehrad i znajdująca się w nim bazylika to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Republice Czeskiej. Każdego roku odbywa się tu Pielgrzymka Narodowa, w której uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. W roku 2013 upłynie 1150 lat od przybycia na Morawy braci sołuńskich Cyryla i Metodego.
 
Image
Velehrad - bazylika
 
Klasztor w Velehradzie został założony w XIII wieku u podnóża Chrzibów. Współczesny, barokowy wygląd otrzymał w wyniku przebudowy po pożarze w roku 1681. Tutejsza Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętych Cyryla i Metodego jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Czechach. W roku 1990 odwiedził ją papież Jan Paweł II.
 
Image
Velehrad - bazylika

Każdego roku w czerwcu, w dniu świętych Cyryla i Metodego, do Velehradu przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Bracia sołuńscy przybyli na Wielkie Morawy w roku 863, na zaproszenie księcia wielkomorawskiego Rościsława, ogłoszonego później świętym. Aby ich misja szerzenia chrześcijaństwa odniosła sukces, wprowadzili do liturgii język słowiański, dla którego Konstantyn stworzył pismo. Obaj misjonarze przyczynili się więc zasadniczo do rozwoju edukacji w tej części Europy.

Cały region wschodnich Moraw związany jest z tradycjami i symboliką chrześcijańską.  Pielgrzymi spotkają tu liczne krzyże przydrożne, drogi krzyżowe czy bazyliki, jak na przykład  Święty Hostýn. Wierni ze wszystkich zakątków Republiki Czeskiej wędrują corocznie dziesiątki i setki kilometrów szlakami pielgrzymkowymi wschodnich Moraw. Wizyta w Velehradzie bywa często ukoronowaniem ich pielgrzymki.
 
Image
zamek Buchlov

Z Velehradu możemy wybrać się na zamek Buchlovice. Podczas pieszej wędrówki czekają na nas piękne krajobrazy. Zamek Buchlovice jest najważniejszą barokową siedzibą szlachecką. Na pobliskim wzgórzu znajdziemy romantyczną twierdzę Buchlov, pochodzącą z XIII wieku.

 

22.10.2012

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież